Link İnşası (Detaylı Kılavuz)

Link inşası seo’nun en temel faktörleri arasında yer alır. Başka sitelerden doğal link arzuluyorsanız o halde link inşasını doğru şekilde gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Sitenize daha fazla trafik istiyorsanız o halde mutlaka link inşası gerçekleştirmelisiniz.

Link inşası Temelleri

Link İnşasıGoogle’ın gerçekleştirmiş olduğu son güncellemeler ile beraber link inşası önemi oldukça arttı. Elbette ki link inşasının anlam kazanabilmesi için bir takım aşamaları geçmiş olmalısınız.

Örneğin; Anahtar kelime belirleme aşamasını tamamlamış olmalı ve İnternet siteniz içerisinde anahtar kelime yönelik link inşasını tamamlamış olmalısınız.  Yüksek kaliteli içeriklerden link alışverişi sağlayarak İnternet sitenizi daha popüler hala getirebilirsiniz. Öncelikli olarak şunu söylemeliyiz ki web tasarım hizmetinden yararlandıktan hemen sonra SEO Ajansı ile görüşerek İnternet sitenizin İÇ SEO kısmını tamamlamış, olmalısınız.

Kaliteli Sitelerden Link Alın: Bu kavramı sık sık duymuşsunuzdur, fakat kaliteli site nedir, nasıl anlaşır bu konu hakkında fikir yürütemiyor olabilirsiniz. Bu sebeple bu maddeyi kısaca özet geçelim. Ziyaretçi trafiği yüksek olan her siteden link alışverişi yapılmaz. Link alışverişi yapılması kefil sistemi gibidir. Size kefil olacak İnternet sitesinin öz geçmişinin düzgün ve arama motorları tarafından bilinir olması gerekir. 10 tane 10 kuruşla cebinizi doldurmak yerine 1 TL ile aynı ekonomiyi yakalayabilirsiniz.

SEO uyumlu web sitesi

Yüksek Kalitede Backlink Alışverişi

Rakip AnaliziHerkes ister ki link inşası ile sitem daha iyi yerlere gelsin ve daha çok ziyaretçiyle iletişime geçeyim. Fakat yapılan hatalar İnternet sitesinin verimliliğini azaltabilir. Bu sebeple yüksek kalitede linkler tercih etmelisiniz.

Yüksek kalitede bağlantılar oluşturmak gelecekte daha iyi sıralamalara sebep olacaktır. Gecikebilir, ertelenebilir ama asla olmaz diye bir seçenek yoktur!

Sitenin popülerliğini test etmek için öyle uzun uzun çabalara gerek yok, aslında. https://ahrefs.com/ internet sitesini ziyaret ederek link inşası oluşturacağınız İnternet sitesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. UR ve DR kısmında bulunan rakamların yüksek olması; sitenin size yarar sağlayacağı anlamına gelir. Bu sebeple de;

Amerikayı yeniden keşfetmenize gerek yok 🙂

Sitenin Alaka Düzeyi : Sektörünüz ne olursa olsun aynı sektörden çalışan iki rakip firma devamlı olarak mesafelidir. Bu demek oluyor ki iki firmanın ekonomik manada birbirine zarar verebilir. Yani konuyu daha da şeffaf belirtecek olursak; rakibinizin müşterisine direkt olarak hizmet sağlayıp para kazanabilirsiniz. Google‘da aynı bu stratejiyle yaklaşarak link alışverişi yaptığınız yada link inşası oluşturduğunuz İnternet sitesinin aynı sektörden yada alakalı İnternet sitesi olması hatta sıralamalarda rakiplerinizden link alışverişi sağlayabilmek link inşası açısından oldukça yararlı olacaktır.

Eski bir Google çalışanı bu konuyu şöyle özetledi;

… Her zaman değerli olmak için kullanılan yüksek bir PageRank sayfasından bağlantı almak, bugün sitenizin sizinkiyle ilgili temasıyla ilgisi var, alaka düzeyi yeni PageRank

Link İnşası ve Link Konumu

  1. Bağlantım bir içerik içerisinde yer alıyor.
  2. Bağlantım sitenin en alt kısmında her sayfada yer alıyor.

Eğer link inşası oluştururken sitenin en alt kısmında bulunan bölümden her içeriğinize link vermeniz durumunda ciddi sağlık problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu kriter oldukça yararlıdır fakat doğru zamanda link inşası yapılandırılmadığı zamanlarda problemler yaratabilir. Bu kriteri değerlendirmek için mutlaka sitenin alaka düzeyini araştırmalısınız.

Doğal Linkler Oluşturun

link inşası – Bağlantı veren İnternet sitelerinde ki linklerinizi çeşitli yollarla gizlemeyin. Arama motoru robotları gizlenen yada saklanan tüm içerikleri incelemekte ve denetlemektedir. Örneğin; arka planı beyaz olan bir İnternet sitesinde link inşası oluşturmak için yazıyı da beyaz yazmak oldukça sakıncalı durumdur.

Doğal Link inşasıBağlantı özelliklerin tümünden yararlanmayı deneyebilirsiniz : Link için sunulan tüm imkanları değerlendirin. Örneğin; başlık etiketi, link takip özelliği, yeni sekmede açılması gibi opsiyonel özellikleri kullanarak linkin daha doğal görünmesini sağlayınız.

Kelime varyasyonlarını değerlendirin: Ayakkabı kelimesinde SEO çalışması yapacaksanız devamlı olarak “ayakkabı” kelimesi üzerinde link inşası oluşturulmamalı. Beyaz ayakkabı, ayakkabı modelleri, ayakkabı numaraları gibi kelime varyasyonlarını değerlendirmelisiniz. Devamlı olarak aynı kelime üzerinde link inşası oluşturmanız; sitenizin doğal backlink almadığına dair problemler yaratabilir.

Nofollow etiketinden yararlanın: Amacımız neydi bizim? Doğal görünmek değil mi öyleyse doğal görünmek adına nofollow etiketinden yararlanmalısınız. Her bağlantı metni için kullanmanız link değerini düşürebilir. Bu sebeple de farklı farklı etiketlerle link çıkışı sağlamak sitenizin daha sağlıklı ilerlemesine sebebiyet verecektir.

İçerik Pazarlaması ile Backlink

İçerik oluşturmak elbette ki oldukça önemlidir. Bunu bir site olarak da düşünebiliriz. Tasarımı mükemmel ve alt yapı uyumu harika kodlanmış bir İnternet sitenize ziyaretçi gelmiyorsa tasarımın ve kodlamanın haliyle bir önemi kalmamaktadır. İçerik pazarlaması da tam manasıyla burada duruma el koymaktadır. İnternet sitenize düzenli olarak ziyaretçi çekmek için belirli stratejiler uyguluyoruz elbette. Fakat doğal olarak link inşası oluşturmak için de aynı performansı gösteriyor muyuz?

İçerik pazarlaması aslında sadece müşterilerinizin İnternet sitenizi ziyaret etmesi için değil aynı zamanda link inşası oluşturmak için büyük bir anahtardır. Dünya çapında ünlü SEO Ajansı firmaları arasında yer alan https://backlinko.com devamlı olarak e-bülten haber mailleri göndermektedir. Sizce rutin olarak bu içerikleri göndermesinin tek sebebi gerçekten içeriği pazarlamak mıdır?

Toplam Link Sayısı

E-Bülten haberleri ile elde edilen link inşası

Avcılar Web Tasarım Firmaları için yazımıza göz atabilirsiniz.

Paylaşmak ve bunun organik yollarla elde edilmesi arama motoru optimizasyonu hizmetinde ki en büyük silahtır. Bu sebeple de içeriğinizin paylaşılması için elinizden gelen çabayı göstermelisiniz.

E-Posta ile Link inşası

Öncelikli olarak gönderilen e-postanın spama düşmemesi ve gelen kutusunda yer alması gerektiğini unutmamalısınız. Satışını gerçekleştirdiğiniz yada sunduğunuz hizmeti email ile pazarlamaya değil; sitenizin sıralama faktörüne etki etmeye çalışıyoruz. Bu sebeple de ilk hedefimiz kelimede ki rakiplerimiz, diyebiliriz.

1- Rakiplerimizin İnternet sitesini inceliyoruz:  “nike ayakkabı” kelimesi için link inşası oluşturmak isteyen kişiler için örneklendirmeler ile anlatıma geçelim.

Karşımıza gelen Nike sitelerinden herhangi birisine tıkladık. Burada rakibimizin link analizini gerçekleştireceğiniz. Yani link veren İnternet sitelerini göreceğiz.

blank

İlgili sekmeye tıkladıktan sonra siteye link çıkışı gerçekleştiren sitelerin listesini görmek için sonraki adıma geçiyoruz.

blankve bu sayfamızda hedef anahtar kelimede başarılı link inşası gerçekleştiren sitelerin listesini inceliyoruz. Bu internet sitelerin mail adresine ulaşarak bu sitelerle mail ile iletişime geçeceğiz.

İletişim form aracılığıyla hedef internet sitesine ulaşmanız pek bir şey ifade etmeyecektir.

Hunter.io sayesinde İnternet sitelerine ait mailleri inceleyebilirsiniz. Burada İnternet sitesine ait mail listelerine ulaşabilirsiniz. Bu liste yardımıyla da ilgili sitenin mail hesaplarına; bilgilendirici mail taslakları gönderebilirsiniz.

Bu taktiği E Ticaret Satış Taktikleri içinde kullanmıştık.

Merhaba [Adınız] ,

Bugün yeni makale için [Konu] ile ilgili içerik arıyordum : [Makale Başlığı] .

Sizin içeriğinizde [Makalelerinden özel bir şey] hoşuma gitti .

Ayrıca, [Konu] : [URL] bende adresinde yeni bir içerik yayımladım.

[Konu] hakkında yazar biri olarak içeriğin ilgi çekici olacağını düşündüm.

Saygılarımla,
[Adınız]

 

 


Benzer İçerikler

Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20