Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

SEO hizmetinin ilk aşamasında anahtar kelime analizi yapılmaktadır. Anahtar kelime analizini en iyi şekilde yapmak ve hedeflerinizi belirlemek de çalışmanın başarıyla tamamlanmasının en büyük adımıdır. Bu sebeple anahtar kelimenizi analiz aşamasında profesyonel kurumdan destek almanızı tavsiye ederiz. Peki analiz nasıl gerçekleşir, hangi şartlar altında anahtar kelimelerimizi bulabiliriz veya anahtar kelimenin işe yarayıp yaramadığına dair kanılara nereden ulaşabilirsiniz?

İnternet ortamı üzerinde farklı SEO araçları ile analizler gerçekleştirebilirsiniz. Fakat en etkili yöntem sektörde bulunan firmaların rekabet ve dönüşüm oranını araştırarak hizmet başlamaktır.

İlk Aşama : Anahtar Kelime Analizi

Öncelikli olarak örneklendirmeler üzerinden yola çıkabiliriz. Ayakkabı sektöründe olduğumuzu varsayalım. İlk olarak ürünün modeli üzerine araştırmalar yapabiliriz. Burada önümüze bir çok farklı seçenek çıkmaktadır:

  • Ürünün Modeli
  • Ürünün Cinsi
  • Ürünün Markası

gibi varyasyonları değerlendirmeye alarak hedef kelime de kriterlerimizi daraltmış oluruz. Ayakkabı kelimesi çok geniş bir kapsamdır. Ziyaretçinin hangi ayakkabıyı seçeceği yada satın alacağını bilemeyiz. Fakat kriterleri daraltarak en sağlıklı sonuca ulaşabiliriz.

Anahtar Kelime AnaliziSonuçlardan Yararlanın : Anahtar Kelime Analizi

Arama motorları arasında en popüler arama motoru Google’dır. Bu sebeple arama motoru optimizasyonu yapacağımız kelimeler için Google Arama motorundan yardım alabiliriz.

Google’ın önerdiği anahtar kelimeleri inceleyerek üzerinde çalışmalar yapabiliriz. Bu kelimelere ulaşmak için hazırladığınız anahtar kelimeyi yazınız. Devamında 8 adet önerilecek anahtar kelime bulunmaktadır. Bu anahtar kelimeler üzerine tıklayarak yeni varyasyonlara ulaşabilirsiniz. Bu şekilde hem çok aranan hemde ziyaretçi toplayan kelimeleri inceleyerek SEO grubu oluşturabilirsiniz.Google Trends Hedef Kelime

Kelime Kalitesini Ölçme : Anahtar Kelime Analizi

Adwords Planner aracı yardımıyla bulduğunuz hedef kelimenin kitlelere olan dönüşümünü bulabilirsiniz. Bu panelin kullanımı hakkında ilerleyen günlerde yeni yazılar yayınlayacağız. Fakat panel üzerinde kelimenin hangi özellikleri hakkında fikir sahibi olabileceğinizi listeleyelim:

  • Kelimenin Aranma Oranı
  • Kelimenin Dönüşüm Oranı
  • Kelimenin Rekabet Oranı
  • Kelimenin İllere Göre Dağılımı
  • Rakip Firmaların Yaptığı Çalışmalar (Fiyat Kısmından Anlayabiliriz.)

Bu tip analizlerle kelimenin zorluk oranı ve üzerinde tahmini ne kadar çalışmamız gerektiği hakkında net olarak fikirler edinebiliriz. Bunun yanı sıra edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda farklı analiz çalışmaları da yapmak mümkündür. Fakat bu belirli bir tecrübe birikimi ile gerçekleşmektedir.

Farklı Bir Tools : Google Trends

Google Trends’de anahtar kelime öbeği oluşturmak için doğru araçlardan birisidir. Saat, gün, hafta filtrelerini kullanarak Google Trends üzerinden anahtar kelime analizlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sitede daha çok ticari kelimeler yerine internet sitenize ziyaretçi çekmeye yönelik kelime öbekleri bulunmaktadır. Yani gündemle doğrudan alakalı cümleler bulunmaktadır. Örneğin; bulunduğunuz konumda o anda bir dolar artışı ile kelime popüler olabilir. Bu konu hakkında bir SEO optimizasyonu yapmanız durumunda ziyaretçiler sitenizi ziyaret etmeye başlayacaktır. Ziyaretçinin ilgisini çekebilecek hizmetlere göre de kurumunuzla iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

Örneğin; bir fotoğraf makinesi satışı gerçekleştiriyorsunuz. O anda Canon markalı bir fotoğraf makinesinin yedek parçasında problem olduğuna dair bir olgu yaratıldı. Haber siteleri, magazin siteleri ve benzer bloglar haberi paylaşarak kelimeyi TREND aramalar içerisinde yer vermeyi başardı. Bu durumda sizde bu konuyla alakalı SEO optimizasyonu yaparak farklı yedek parça satışlarını gerçekleştirebilirsiniz.

[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Benzer İçerikler

Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20