WP Site Taşıma İşlemleri, Web Site Taşıma İşlemleri

İnternet site taşıma, web sitesi taşıma, google site taşıma, wordpress domain taşıma konularında sıklıkla duyumlar almaktayız. Duyumların bazıları doğruluk payı taşırken bazıları ise tamamıyla bilgi vermek için vermek değerini taşımaktadır. Öncelikli olarak şunu söylemeliyim ki, site taşıma işlemi çok iyi bir şey değildir. Ne kadar profesyonel taşınırsa taşınılsın, bir takım problemleri göz önünde bulundurarak taşıma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Mecbur kalmadığınız sürece site taşıma işlemine başvurmanızı tavsiye etmemekteyiz.

İçeriksite taşıma işlemleri

 • Başlangıç : Gereksinimleri Belirleyin
 • Testler Gerçekleştirin
 • Dosya Aktarımı
 • Veritabanı Taşıma
 • Karşılaşabileceğiniz Hatalar
 • Alan Adı Yönlendirme
 • SEO uyumlu site yönlendirme
 • Son Kontrol

Site Taşıma : Gereksinimleri Belirleyin

Taşınabilecek dört farklı sistem vardır. Bu sistemler arasında size en uygun olanı belirlemeniz gerekmektedir. Taşıma işlemi sırasında da adım adım ilerleyerek hata yapma payını en aza indirgeyebilirsiniz.

 1. HTML site taşıma işlemi : Basit, hızlı ve esnek yapısı olduğundan dolayı en sevilen site taşıma işlemidir, diyebilirim. Sadece aktarım programı kullanarak dosyaları var olan hosting’den farklı sunucuya aktararak işlemi başarıyla tamamlayabilirsiniz. Çıkabilecek olası problemler arasında link problemleri olabilir. Eğer alan adı farklılık gösteriyorsa o halde site içerisinde taramalar yaparak eski alan adı linklerini kaldırabilirsiniz.
 2. PHP yazılımları : PHP yazılımları açık kaynak kodlu olduğu için taşıma işlemleri daha sorunsuz gerçekleşmektedir. Fakat alt bölümlere böldüğümüz zaman bir çok sistem ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu sebeple de PHP yazılımının taşıma işlemleri sırasında temel noktaları kesinlikle öğrenmeniz gerekir. Başlıca varyasyonları değerlendirecek olursak; WordPress, opencart, joomla ve benzer hazır sistemler dışında özel yazılım sitesi de taşınabilmektedir. PHP sisteminde en önemli nokta; veritabanının sorunsuzca sunucuya aktarılmasıdır. Dosya ve resimler bir şekilde diğer sunucuya aktarılmaktadır. Veritabanı sorunsuzca içeri aktarıldıysa işlemin %50 olan kısmı tamamlanmıştır. Bu aşamadan sonra dosyalarınızı da sunucuya taşımanız gerekmektedir. Sonra ki aşamada da bağlantıları gerçekleştirmelisiniz. bknz; veritabanı bağlantısı, api bağlantısı (varsa) vs.
 3. Diğer Yazılım Dilleri (ASP,ASP.net) : Windows tarafından geliştirilmek de olan ASP ailesi için profesyonel olarak program kullanmayı bilmeniz gerekmektedir. PHP gibi özgür olmak yerine biraz daha sınırlar getirerek kullanıcıları kendi kuralları içerisine almaktadır. Örneğin; MSSQL programından dışa aktarmanız durumunda bir çok opsiyonel seçenek sunmaktadır.
İlgili İçerik : SEO Uyumlu Web Sitesi

Test Gerçekleştirin

PC’de yer alan siteyi İnternet ortamında yayınlamak veya var olan İnternet siteleri arasında taşımalar gerçekleştirmek istiyorsanız o halde test gerçekleştirmek zorundasınız. Bireysel, kurumsal fark etmeksizin test web tasarım ve site aktarım işleminin kaçınılmaz gerçeğidir. Her ne kadar profesyonel olsanız da yaptığınız işlemlerin tamamını kontrolünüz altında olması gerekmektedir. Site taşıma esnasında veri kaybı olmaması ve geçmişe yönelik hatalar gerçekleştirmemek için İnternet sitesinin 2 veya 3 adet yedeğinin ulaşılabilir durumda olması gerekmektedir.

Test aşamasında olan sitenin robotlar tarafından yanlış algılanmaması için;

<META NAME="ROBOTS" CONTENT="NOINDEX, NOFOLLOW"> 

kodunu ekleyebilirsiniz. Bu sayede eksik içerik, yanlış yapılandırma ve benzer durumlar için önlem alabilirsiniz.

Site Taşıma : Dosya Aktarımı

Dosya sayısı bu işlemi direkt olarak etkilemektedir. Dosya sayısı çok abartılı şekilde fazla değilse dosya aktarım programı kullanarak bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Popüler programlardan birisi olan Filezilla programını kullanarak dosya aktarım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Site taşıma esnasında aktif İnternet bağlantısı ile ilgili problemler yaşamamanız gerekmektedir. Saniyelik veri kayıpları sizi günlerce uğraştırabilir. Bu sebeple İnternet bağlantısının kaliteli olması ve kopma yaşamamanız gerekmektedir. Taşıma esnasında herhangi .css veya .js dosyasının eksik aktarılması tek tek kodları incelemenize yada problemler yaşamanıza sebep olabilir.

Eğer dosya sayısı oldukça fazlaysa taşımayı gerçekleştireceğiniz firma yetkilileri ile irtibata geçerek işlemin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Linux sistemlerde veri çekilmesi oldukça hızlı gerçekleşmektedir.

Veritabanı Taşıma

Tüm verilerin, bilgilerin ve taşınacak argümanların yer aldığı nokta burasıdır. Bu sebeple hassas olmanız gereken bir konudur. Veritabanı işleminde kullanıcılar sık sık sorun yaşamaktadır. Bu sorunları kısaca listeleyecek olursak;

 • Veritabanı boyutunun yüksek olması
 • Veritabanı karakter uyumsuzluğu (UTF8, GENERAL_CI)
 • Veritabanı içe aktarılacak sunucunun yüksek güvenlik duvarı olması

Bu tarz problemleri göz önünde bulundurarak taşıma işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Bu durumları ele alamayız çünkü bir çok hata verebilir. Bu hataları çözmek için araştırmalar yapabilirsiniz.

Karşılaşabileceğiniz Hatalar

Taşıma işlemleri sırasında sunucu taraflı hatalar ile karşılaşmaktayız. Çünkü zaten çalışan İnternet sitesinin hata verme olasılığı çok azdır. Sunucu taraflı olarak eklentiler, sürümler, versiyonlar ve benzer faktörler ele alındığı zaman bir çok hata ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple de ilk aşamada ki gereksinimleri belirleyin aşamasını es geçmemek de fayda vardır. İki farklı hosting veya sunucu arasında ki farklı göze alarak sistemin gereksinimlerini belirlemeniz gerekir. Örneğin; siteniz PDO kütüphanesi ile çalışmak da fakat sizin yeni taşıyacağınız sunucu da böyle bir eklenti mevcut değil ! Bu tarz durumlarda büyük efor sarf edebilirsiniz. Tahmin ettiğimiz sıkça karşılaştığımız hataların listelerini belirleyelim:

 • Hosting güvenlik problemleri (ModSecurity)
 • Veritabanı içe aktarma problemleri
 • Filezilla aktarım sırasında yaşanan problemler
 • Domain yönlenme problemleri
 • Cache problemleri
 • Bağlantı sorunları (Veritabanı bağlantısı)
İlgili İçerik : SEO Ajansıi

Yoruma kapalı.

Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20