Arama Motoru Nedir?

Arama Motoru Nedir

Arama Motoru Nedir

Arama motoru nedir sorusuna kısaca bu şekilde cevap verilebilir. Arama motorları teknik olarak site, pratik olarak kullanıcıların, ulaşmak istedikleri noktaya ulaştıran aracılar olarak tanımlanabilir. Herhangi bir kişinin profilini incelemek veya web sitesine ulaşmak, arama motoruyla mümkün olabilir.

Teknolojik ilerlemenin hızlanmasıyla, İnternet kullanım süreleri her geçen gün artmaya başladı. İnternet kullanıcıları, gün içerisinde 1 kez bile olsa, arama motorun kullanırlar. 4 milyar İnternet kullanıcısının olduğu bu çağda, milyarlarca site İnternet ortamında yer alıyor ve bunlar arama motoru nedir tam anlamıyla bilmemektedir.

Arama Motoru Nedir?

İnternet ortamında herhangi bir bilgiye, kişiye, haber sitesine, markaya veya ürüne ulaşmak, arama motoruyla mümkün olabilir. Arama motorunda yapılan aramalar, SEO kurallarına göre karşılık bulur ve kullanıcıların karşısına aratmış olduğu kelimelerin karşılığı çıkar.

Arama motorlarının kullanıcının karşısına SEO algoritması yaparak çıkardığı seçenekleri ise kullanıcılar tercih edebilirler.

Dünyada şuan, ücretsiz hizmet veren ve en büyük hizmet ağına sahip arama motoru Google’dır. Google arama motoruna girip, istenilen her şeyi arayabiliyorsunuz. Google dışında Yahoo, Bing ve Yandex kullanıcıların İnternet ortamında sörf yapmalarını sağlayan arama motorlarıdır.

Web tasarım açısından zengin olan, SEO uyumlu siteler, bu arama motorlarında arandıklarında, kullanıcıların karşısına en başta çıkarlar. Kullanıcıların arama motorlarında yaptıkları aramalarla karşılarına çıkan siteler, genellikle tıklanan ilk siteler içerisinde yer alırlar.

Arama Motorları Nedir Ne işe Yarar?

Arama motorları, İnternet ortamında yer alan kodları okuyarak, bilgi depolama alanlarıdır. Kodları alıp okuyan arama motorları, bu kodların bilgilerini HTML olarak kullanıcıların karşısına çıkarır. Arama motorları sadece bir kelimeyi değil, video veya görüntüyü de arayabilme etkinliğine sahiptirler. Arama motorları, sitelerin kullanım durumu, kullanıcıların erişmek istediğini bulmaya yönelik işe yarıyor denilebilir.

Arama Motorunun Site Sahipleri İçin Önemi

Arama motorları, kullanıcılar açısından önemli kabul edilir. Kullanıcıların, ulaşmak istediklerini 1-2 saniye içerisinde bulan ve kullanıcının karşısına getiren arama motorları, bunu bir algoritma biçiminde yaparlar. Kullanıcının ulaşmak istediği bilgiler ise sitelerde bulunurlar.

Site sahipleri, geniş İnternet dünyasında arama motorlarında ilk sırada çıkabilmek için optimizasyon yapmak durumundadırlar. Bu nedenle arama motorları onlar için SEO açısından çok önemlidir.

Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Arama motoru çalışma prensipleri merak edilen konular arasında bulunur. Arama motorları, kodları robotlar aracılığıyla algılayarak bunu, kullanıcının arama kelimesine göre HTML biçimine getirip, sunuyor.

Arama motorlarının buradaki görevi, aranan kelimelerin hangi sitelerde olduğunu belirlemek ve kullanıcının karşısına çıkarmak oluyor. Site içerisinde aranan kelimeler anahtar kelime olarak kullanılmışsa, arama motoru nedir, kullanıcının gerçekleştirmiş olduğu aramayı kullanıcının direkt olarak karşısına çıkartıyor.

En Popüler Arama Motorları Neler?

Her geçen gün yaşanan teknolojik gelişimler, bilgiye hızlı şekilde ulaşma imkanı tanıyabiliyor. Bir tuş yardımıyla bilgiye ulaşmanın mümkün olabildiği bu çağda, çok sayıda arama motoru ön plana çıkıyor. Bu popüler olarak isimlendirilen arama motorları, kullanıcıların en çok tercih ettikleri ve ön planda olan sitelerden oluşuyor.

  • Dünyada en çok kullanılan arama motoru, Google’dır. Google, arama motoru pazarının %70’lik kısmına sahiptir.
  • Yandex, Rusya’da popüler olan, dünyaya açılmış aram motorlarından biridir. Google’ın rakiplerinden biri olarak görülüyor.
  • Bing, Microsoft güvencesiyle hizmet sunan bir arama motoru. Dünyanın en iyi ikinci arama motoru olarak kabul ediliyor.
  • Yahoo, sadece bir arama motoru değil. E-posta servisi, haber sitesi, oyun sitesi olarak görev yapıyor.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

blank

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu, arama motorunun web sitelerini kendi kriterlerine uygun biçime getirip, kullanıcının karşısına çıkarması sürecidir. Optimizasyon web sitelerinde anahtar kelimelerle sağlandığından, arama motorları bu anahtar kelimeleri ve diğer seçenekleri dikkate alarak siteleri ön plana çıkarır.

Buda sitenin kullanıcı aramasında ilk sırada çıkmasını sağlayabiliyor. Arama motoru optimizasyonu, daha çok SEO açısından başarılı, anahtar kelimeleri doğru seçen web sitelerini ilk sıralara yerleştirir. Kullanıcıların arama motorlarının kriterlerine göre sitelerini şekillendirmeleri bu açıdan önemli kabul ediliyor.

Arama Motoru Kuralları Neden Önemli?

Arama motorları İnternet dünyasında yer alan sitelerdir. Bu siteleri, diğerlerinden ayıran, köprü görevi görmeleridir. Dünyada en iyi arama motoru siteleri, kullanıcı ve site sahibinin birbirlerine ulaşmasını sağlayan yer olarak kabul edilir. Arama motorlarının kurallarına uygun davranan, içerik, SEO ve benzeri seçeneklere önem veren siteler, arama motoru kurallarına uygun davranır ve başarılı sayılırlar.

 


Benzer İçerikler

Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20