SEO URL’de www Kullanılmalı Mı ?

SEO URL’de Www Kesin olarak Kullanılmalı Mı ?

SEO rehberleri okunurken en sık karşılaşılan sorulardan bir tanesi doğru oluşturulan SEO URL yapılarıdır. Bazı siteler; www ile başlarken bazı siteler ise sadece site ismi kullanarak arama sonuçlarında yer almaktadır. Bu durumun SEO açısından bir zararı var mı yada hangi yapı SEO açısından daha yararlıdır, diye sık sık sorular yöneltilmektedir. Öncelikli olarak şunu söylemeliyiz ki, İnternet sitesinin geçmişini bu hususta çok önemlidir. Arama motorları sizleri hangi SEO uyumlu URL yapısı ile tanımışsa bu faktör üzerinden yorumlamak daha sağlıklı olacağı kanaatindeyiz.SEO URLGeçmişteki SEO URL Yapısı

Mevcut İnternet sitenizin geçmişteki indeks alan içeriklerinde ve ana sayfasında www var mı? Bu kısım önemli bir kriterdir. Eğer ki İnternet sayfanızın aldığı indeksler bu şekilde yapılandırılmış ise bir anda kaldırmak size zarar verecektir. Sıralamalarda gerilemelere ve İnternet sitenizin ziyaretçi oranında gözle görülür bir değişim olmasına sebep olabilir. Bu sebeple eğer mevcut sayfanızda www kullanıyorsanız bu şekilde devam etmenizi tavsiye ederiz.

Peki size bir katkı sağlar mı? Açıkçası net olarak katkı sağlamayacaktır. Arama sonuçlarında farklılık yaratmak adına rakiplerinizden farklı bir şekilde SEO URL yapısı kullanabilirsiniz. Fakat teknik olarak herhangi katkısı olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

İki Farklı SEO URL

www katkısı olmayacaktır

Teknik kapsamda www kullanmanızın İnternet sitenize herhangi pozitif katkısı olmayacağı gibi zararı da olmayacaktır. Fakat indeks alan sayfalarınızın durumunu bir anda değiştirmek İnternet sitenize zarar verebilir. Bu durum için SEO firması ile görüşerek analizlerin yapılmasını, değerlendirmeler sonucunda netice almanızı tavsiye ederiz.

  • Farklılık : Rekabete girdiğiniz İnternet siteleri hep aynı tarzda görüntü sergiliyorsa bu durumda İnternet sitenizin farklı görünmesi için başına www koyabilir veya kaldırabilirsiniz. (Altını çizerek yine söylüyoruz ki geçmişi olan İnternet sitesinde www değişimi yaparken dikkatli olmalısınız!)
  • Alan Adı Uzunluk : Alan adının uzunluğuna göre hareket edebilirsiniz. Eğer çok kısa bir alan adı sahibiyseniz (xxx.com) site satırı başında www kullanabilirsiniz. Aynı şekilde çok uzun bir alan adınız varsa burada da www kullanmadan hareket edebilirsiniz.
  • Web Tasarım Tercihi : Her web tasarım firmasının farklı kriterleri ve anlayışı bulunmaktadır. Yeni site yaratılırken bazı firmalar bu kriteri tercih ederken bazı firmalar ise tercih etmemektedir. Bu sebeple bu kriter arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz!

SEO url değiştirmek

Eğer karar verdiyseniz ve değişimi gerçekleştirmek istiyorsanız o halde teknik açıdan bazı hususlara dikkat etmelisiniz. www.siteadi.com veya siteadi.com şeklinde kullandığınız İnternet sitesinde değişim gerçekleşecekse teknik olarak bazı durumları göz önünde bulundurmalısınız.

  • SSL sertifikasına mutlaka dikkat etmelisiniz.
  • Resimleri çektiğiniz URL yapısını inceleyiniz.
  • Search Console‘dan Google‘a bildirim yapınız.
  • Yönlendirmeleri ve link yapılarını tekrar tekrar gözden geçiriniz.
  • Mutlaka İnternet sitesi log dosyalarını inceleyiniz.
  • Ani sıralama değişimlerinde uzmandan destek alınız.

Benzer İçerikler

Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20