WeCreativez WhatsApp Support
Mesajınıza 24 saat en hızlı şekilde cevap vermekteyiz.
Merhaba, #dijiwhatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz.
Şişli / İstanbul
Raşit Rıza Sokak, Meriç Pasajı, N:11
Hızlı İletişim
0 532 367 1 296
admin@dijilook.com
destek@dijilook.com

SEO


anahtar kelime analizi

SEO hizmetinin ilk aşamasında anahtar kelime analizi yapılmaktadır. Anahtar kelime analizini en iyi şekilde yapmak ve hedeflerinizi belirlemek de çalışmanın başarıyla tamamlanmasının en büyük adımıdır. Bu sebeple anahtar kelimenizi analiz aşamasında profesyonel kurumdan destek almanızı tavsiye ederiz. Peki analiz nasıl gerçekleşir, hangi şartlar altında anahtar kelimelerimizi bulabiliriz veya anahtar kelimenin işe yarayıp yaramadığına dair kanılara nereden ulaşabilirsiniz?

İnternet ortamı üzerinde farklı SEO araçları ile analizler gerçekleştirebilirsiniz. Fakat en etkili yöntem sektörde bulunan firmaların rekabet ve dönüşüm oranını araştırarak hizmet başlamaktır.

İlk Aşama : Anahtar Kelime Analizi

Öncelikli olarak örneklendirmeler üzerinden yola çıkabiliriz. Ayakkabı sektöründe olduğumuzu varsayalım. İlk olarak ürünün modeli üzerine araştırmalar yapabiliriz. Burada önümüze bir çok farklı seçenek çıkmaktadır:

 • Ürünün Modeli
 • Ürünün Cinsi
 • Ürünün Markası

gibi varyasyonları değerlendirmeye alarak hedef kelime de kriterlerimizi daraltmış oluruz. Ayakkabı kelimesi çok geniş bir kapsamdır. Ziyaretçinin hangi ayakkabıyı seçeceği yada satın alacağını bilemeyiz. Fakat kriterleri daraltarak en sağlıklı sonuca ulaşabiliriz.

Anahtar Kelime AnaliziSonuçlardan Yararlanın : Anahtar Kelime Analizi

Arama motorları arasında en popüler arama motoru Google’dır. Bu sebeple arama motoru optimizasyonu yapacağımız kelimeler için Google Arama motorundan yardım alabiliriz.

Google’ın önerdiği anahtar kelimeleri inceleyerek üzerinde çalışmalar yapabiliriz. Bu kelimelere ulaşmak için hazırladığınız anahtar kelimeyi yazınız. Devamında 8 adet önerilecek anahtar kelime bulunmaktadır. Bu anahtar kelimeler üzerine tıklayarak yeni varyasyonlara ulaşabilirsiniz. Bu şekilde hem çok aranan hemde ziyaretçi toplayan kelimeleri inceleyerek SEO grubu oluşturabilirsiniz.Google Trends Hedef Kelime

Kelime Kalitesini Ölçme : Anahtar Kelime Analizi

Adwords Planner aracı yardımıyla bulduğunuz hedef kelimenin kitlelere olan dönüşümünü bulabilirsiniz. Bu panelin kullanımı hakkında ilerleyen günlerde yeni yazılar yayınlayacağız. Fakat panel üzerinde kelimenin hangi özellikleri hakkında fikir sahibi olabileceğinizi listeleyelim:

 • Kelimenin Aranma Oranı
 • Kelimenin Dönüşüm Oranı
 • Kelimenin Rekabet Oranı
 • Kelimenin İllere Göre Dağılımı
 • Rakip Firmaların Yaptığı Çalışmalar (Fiyat Kısmından Anlayabiliriz.)

Bu tip analizlerle kelimenin zorluk oranı ve üzerinde tahmini ne kadar çalışmamız gerektiği hakkında net olarak fikirler edinebiliriz. Bunun yanı sıra edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda farklı analiz çalışmaları da yapmak mümkündür. Fakat bu belirli bir tecrübe birikimi ile gerçekleşmektedir.

Farklı Bir Tools : Google Trends

Google Trends’de anahtar kelime öbeği oluşturmak için doğru araçlardan birisidir. Saat, gün, hafta filtrelerini kullanarak Google Trends üzerinden anahtar kelime analizlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sitede daha çok ticari kelimeler yerine internet sitenize ziyaretçi çekmeye yönelik kelime öbekleri bulunmaktadır. Yani gündemle doğrudan alakalı cümleler bulunmaktadır. Örneğin; bulunduğunuz konumda o anda bir dolar artışı ile kelime popüler olabilir. Bu konu hakkında bir SEO optimizasyonu yapmanız durumunda ziyaretçiler sitenizi ziyaret etmeye başlayacaktır. Ziyaretçinin ilgisini çekebilecek hizmetlere göre de kurumunuzla iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

Örneğin; bir fotoğraf makinesi satışı gerçekleştiriyorsunuz. O anda Canon markalı bir fotoğraf makinesinin yedek parçasında problem olduğuna dair bir olgu yaratıldı. Haber siteleri, magazin siteleri ve benzer bloglar haberi paylaşarak kelimeyi TREND aramalar içerisinde yer vermeyi başardı. Bu durumda sizde bu konuyla alakalı SEO optimizasyonu yaparak farklı yedek parça satışlarını gerçekleştirebilirsiniz.


En sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi; index silmek, içerik silmek, doğru şekilde içerik nasıl silinir? Haydi gelin bugün sizlere bu sorunun cevaplarını arayalım. Öncelikli olarak şunu belirlemeliyiz ki sitenizde index silmek işlemine neden gereksinim duyuyoruz? İndex silmek için adım adım rehberimizi kontrol ederek sitenin zarar görmesini engelleyebiliriz.

İndex Silmek, Ziyaretçileri Doğru Sayfaya Yönlendirmek

Google başta olmak üzere arama motorlarının tümü için kalıcılık önemlidir. İnternet sitesinde herhangi sayfa ziyareti için gelecek ziyaretçinin 404 hata kodu ile karşılaşmaması için gerekli analiz / incelemeleri gerçekleştirmeliyiz. İndex silmek konusunda en önemli faktörümüz; silinecek olan içeriğin ziyaretçi oranı ve sıralamalar da olan durumudur. Eğer içerik popülerse bu durumda içeriği direkt olarak silmeniz web sitesinin kalite puanında düşüş sağlayacaktır.

 1. Sayfayı gerekli analiz programları, uygulamaları ile analiz ederek ziyaretçi durumunu sorgulayabilirsiniz.
 2. Link, sıralama araçları (A hrefs, Moz) yardımıyla sıralamalarda olan durumunu kontrol edebilirsiniz.

Eğer sayfa popülerse ve içerik konusunda da problemler yaşıyorsanız o halde içeriği silerek farklı sayfaya yönlendirmesini sağlamalısınız.

İndex Silmek

Sayfa Yönlendirme Yöntemleri

Arama motorlarının anlayabileceği şekilde birçok metot bulunmaktadır. Sizin durumunuza en uygun olan seçeneği belirleyerek içeriğin farklı sayfaya yönlenmesini sağlayabilirsiniz. İçeriğin yönlendirilme yollarını sizlerle paylaşalım:

 • Meta Tag ile yönlendirme : Sitenizi özel yazılım paneli ile yönetiyorsanız ve kodlara ulaşamıyorsanız ilgili sayfaya Meta Tag Yönlendirme kodları ekleyerek yönlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • PHP, ASP, Asp.Net yönlendirme : Medeni yöntem olmadığını belirtmek isteriz. Sayfaya girer girmez direkt olarak farklı içerik ile karşılaşılmasına sebep olmaktadır. Arama motorları tarafından da hoş karşılanmayan durumlar arasında yer alabileceğini söyleyebiliriz.
 • .htaccess ile yönlendirme : SEO hizmetinin yaygınlaşmasıyla beraber insanların .htaccess kodlarına olan ilgisi artmıştır. Çünkü arama motorlarının rahatlıkla okuyabildiği ve verilen bildirimlerin de Google Console tarafından problemin belirlenmesi sebebiyle tavsiye ettiğimiz yöntemler arasında yer almaktadır.

İndex Silmek: Google’cım Haberin Var Mı ?

Her detaydan haberdar olmak isteyen sayın arama motoru Google elbette ki sonuçlarda artık yer vermeyeceğimiz içeriğin kaldırıldığında da haberi olmasını istemektedir. Eğer haberdar edilmezse; sık sık tarafımıza uyarılar yaparak mülk problemleri, URL sorunu, dizin sorunu gibi mesajlarla kapımızı çalabilir. Oysa ki neden bu durumlarla karşı karşıya kalalım ki ? Bu sebeple Search Console panelinden > URL kaldırma seçeneğini takip ederek taşınacak olan dizini geçici olarak gizleyebiliriz. Eğer doğru şekilde yönlendirme gerçekleştiyse ve yeni açılan sayfa web sitesinin farklı bir sayfasında yer alıyorsa sadece yönlendirme ile işlemi başarıyla tamamlayabiliriz. Google İndex Silmek

Meta Tag ile Yönlendirme:

<meta content=”noindex, nofollow”> kodunu eski sayfaya ekleyerek ardından <meta http-equiv=”refresh” content=”0;URL=http://siteadi.com”> kodunu ekleyerek içeriğin yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

 • Refresh: Yönlendirme Türü
 • Content: Yönlenme Süresi
 • URL: Yönleneceği Adres

.htaccess ile Yönlendirme:

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^siteniz.com [nc]
rewriterule ^(.*)$ http://www.yonlenecekadres.com/$1 [r=301,nc]

 • Rewritecond: Taşınacak adres eğer SSL sertifikası varsa https olarak yönlendirmeniz gerekmektedir.
 • Rewriterule: Yönleneceği adres eğer SSL sertifikası varsa https olarak yönlendirmeniz gerekmektedir.

Neden Bu Kadar İşlem Gerekiyor?

Google index silmek konusunda hassas davranmaktadır. Bulunmayan, taşınan veya geçici olarak ulaşılamayan sayfalar için tarafına bilgi verilmesini istemektedir. Sayfa kalitesi, ziyaretçinin sayfada kalma süresi gibi kriterleri değerlendirerek sitenin sıralamasını arttırmaktadır. Bu durumda Google sitenizi ziyaretçilerine sunarken sizin habersiz olarak sayfayı kaldırmanız yada indeks silme işlemini gerçekleştirmeniz negatif algı yaratacaktır.  Sitenizde önemsiz olarak gözüken içerik; sitenize zarar verecektir!


Açılış Sayfasının Tasarımı

Açılış sayfası deneyimi, açılış sayfasının tasarımı ve benzer faktörleri sık sık duymaktayız. Açılış sayfasının yeniden tasarımı hakkında sizlere detaylı olarak anlatmaya çalışacağız. Açılış sayfasının yeniden tasarımını gerçekleştirmek için bazı faktörleri ve değiştirmek istediğiniz kriterleri göz önünde bulundurarak ilerlemelisiniz. İnternet sitesinin tasarımını parçalara ayırarak ele almak her zaman daha sağlıklıdır. Div olarak nitelendirdiğimiz kutu düzeni de bu şekilde algoritma oluşturmaktadır. Sayfanın belirli kısımları bulunmaktadır ve bu kısımlar kutu kutu olarak tasarlanmaktadır.

Açılış Sayfası Tasarımı, Deneyimi

 1. Meta Etiketleri: Başlık en önemli faktör arasında yer almaktadır. Meta etiketleri yardımıyla başlığı değiştirebilirsiniz. Bu hem teknik seo konusunda yardımcı olurken hemde İnternet sitenize ziyaretçi çekmede ilgi çekici başlıkla ziyaret sayısını arttırabilirsiniz.
 2. Site Arka plan Görüntüsü: 900 pikselden düşük tasarlanmış İnternet sitelerinde mutlaka arka planda; optimizesi edilmiş arka plan resmi kullanmalısınız. Aynı zamanda arka planda sunacağınız reklam tasarımıyla ziyaretçilerinizin de ilgisini çekebilirsiniz. 
 3. Link İnşasıAçılış sayfasının tasarımı konusunda doğrudan etki yaratacak bir başka konu ise hizmet için oluşturulan link türleridir. Müşterinize “50 yıl garanti, 1 saatte ürün kapınızda” tarzında büyük iddalar koymak yerine hizmetinizi devamlı ön planda tutarak iletişim kanallarına kolaylıkla ulaşması için link çalışması gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin; whatsapp kanalından sipariş oluşturabilirsiniz gibi ..
 4. Maliyet Bilinci : Satış yaptığınız yada sunduğunuz hizmetin; gerçekten ikna edici yönlerini ortaya çıkarmalısınız. Müşteriniz, satın alacağı ürünü yada talep edeceği hizmet hakkında tüm detaylara ulaşmamalı ! Ağırlıklı özellikleri ön planda tutarken istek yapılması beklediğiniz özellikleri ise iletişim kanalına yönlendirmelisiniz. Bu durumda sadece bilgi alabilecek müşteriyi bile gerçek zamanlı olarak toplantıya davet edebilirsiniz.
 5. Küçük Resimler : İlgi çekici küçük resimlerle İnternet sitenizde bulunan hizmetin asıl özelliklerini ortaya koyabilirsiniz.
 6. Referanslar: Ana sayfa da mutlaka referanslara yer verilmelidir. Kullanıcıların önem verdiği en büyük noktalardan bir tanesi de referanslardır. Fakat burada şöyle bir ince çizgi vardır ki; referansları yazıyla belirtmek yerine firma logoları ile belirtmek de fayda vardır. Renkler ve logolar

Açılış Sayfasının Tasarımı


SEO Uyumlu URL Yapısı

SEO URL’de Www Kullanılmalı Mı ?

SEO rehberleri okunurken en sık karşılaşılan sorulardan bir tanesi doğru oluşturulan SEO URL yapılarıdır. Bazı siteler; www ile başlarken bazı siteler ise sadece site ismi kullanarak arama sonuçlarında yer almaktadır. Bu durumun SEO açısından bir zararı var mı yada hangi yapı SEO açısından daha yararlıdır, diye sık sık sorular yöneltilmektedir. Öncelikli olarak şunu söylemeliyiz ki, İnternet sitesinin geçmişini bu hususta çok önemlidir. Arama motorları sizleri hangi SEO uyumlu URL yapısı ile tanımışsa bu faktör üzerinden yorumlamak daha sağlıklı olacağı kanaatindeyiz.SEO URLGeçmişteki SEO URL Yapısı

Mevcut İnternet sitenizin geçmişteki indeks alan içeriklerinde ve ana sayfasında www var mı? Bu kısım önemli bir kriterdir. Eğer ki İnternet sayfanızın aldığı indeksler bu şekilde yapılandırılmış ise bir anda kaldırmak size zarar verecektir. Sıralamalarda gerilemelere ve İnternet sitenizin ziyaretçi oranında gözle görülür bir değişim olmasına sebep olabilir. Bu sebeple eğer mevcut sayfanızda www kullanıyorsanız bu şekilde devam etmenizi tavsiye ederiz.

Peki size bir katkı sağlar mı? Açıkçası net olarak katkı sağlamayacaktır. Arama sonuçlarında farklılık yaratmak adına rakiplerinizden farklı bir şekilde SEO URL yapısı kullanabilirsiniz. Fakat teknik olarak herhangi katkısı olmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

İki Farklı SEO URL

www katkısı olmayacaktır

Teknik kapsamda www kullanmanızın İnternet sitenize herhangi pozitif katkısı olmayacağı gibi zararı da olmayacaktır. Fakat indeks alan sayfalarınızın durumunu bir anda değiştirmek İnternet sitenize zarar verebilir. Bu durum için SEO firması ile görüşerek analizlerin yapılmasını, değerlendirmeler sonucunda netice almanızı tavsiye ederiz.

 • Farklılık : Rekabete girdiğiniz İnternet siteleri hep aynı tarzda görüntü sergiliyorsa bu durumda İnternet sitenizin farklı görünmesi için başına www koyabilir veya kaldırabilirsiniz. (Altını çizerek yine söylüyoruz ki geçmişi olan İnternet sitesinde www değişimi yaparken dikkatli olmalısınız!)
 • Alan Adı Uzunluk : Alan adının uzunluğuna göre hareket edebilirsiniz. Eğer çok kısa bir alan adı sahibiyseniz (xxx.com) site satırı başında www kullanabilirsiniz. Aynı şekilde çok uzun bir alan adınız varsa burada da www kullanmadan hareket edebilirsiniz.
 • Web Tasarım Tercihi : Her web tasarım firmasının farklı kriterleri ve anlayışı bulunmaktadır. Yeni site yaratılırken bazı firmalar bu kriteri tercih ederken bazı firmalar ise tercih etmemektedir. Bu sebeple bu kriter arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz!

SEO url değiştirmek

Eğer karar verdiyseniz ve değişimi gerçekleştirmek istiyorsanız o halde teknik açıdan bazı hususlara dikkat etmelisiniz. www.siteadi.com veya siteadi.com şeklinde kullandığınız İnternet sitesinde değişim gerçekleşecekse teknik olarak bazı durumları göz önünde bulundurmalısınız.

 • SSL sertifikasına mutlaka dikkat etmelisiniz.
 • Resimleri çektiğiniz URL yapısını inceleyiniz.
 • Search Console‘dan Google‘a bildirim yapınız.
 • Yönlendirmeleri ve link yapılarını tekrar tekrar gözden geçiriniz.
 • Mutlaka İnternet sitesi log dosyalarını inceleyiniz.
 • Ani sıralama değişimlerinde uzmandan destek alınız.

SEO Uyumlu Websitesi

SEO Uyumlu Web Sitesi, Bir çok web tasarım firması satışlarını gerçekleştirirken oluşturulan site mimarisinin; SEO Uyumlu Web Sitesi oluşturduğunu savunmaktadır. Fakat kod / teknik bilgisi olmayan kişiler, konuya vakıf olmadığı için konu hakkında pek fikir yürütememektedir. SEO Uyumlu Web Sitesi ne anlama gelmektedir ve bu kriterin sonradan gerçekleşme imkanı var mıdır? Site mimarisi olarak nitelendirdiğimiz sitenin temel yapı taşları gerçekten ciddi derecede önemlidir. İnternet sitenizin alt yapısı hangi yazılımla oluşturulduğunu kesinlikle öğrenmelisiniz. Fazla derine inmeden üç farklı kriterde İnternet sitenizin mimarisini öğrenebilirsiniz:

 1. Özel Yazılım
 2. Hazır Yazılım
 3. Hazır Yazılım (Özgün)

SEO Uyumlu Web Sitesi

İnternet siteniz için en iyi içerikleri üretmiş olmanız; arama motoru sıralamaları faktöründe ilk sıralara geleceğiniz anlamına gelmemektedir. Elbette ki işin temeli içerik üretmekten ve insanlara yeni içerikler üretmekten geçmektedir. Fakat temel yapısı bozuk olan İnternet sitesinin Google sıralamalarında gerilemiş olması sürpriz değildir! Eğer İnternet siteniz için yeni bir adım atıyorsanız yada sıralamalardan şikayetçiyseniz yazının devamını okumanızı tavsiye ederiz.

SEO Uyumlu Web Sitesi

Detaylı bilgi almak için tıklayınız

Analiz Sonuçları: 2015 ve 2018 yılları arasında teste tabi tutulan İnternet sitesinin, 2015 ve 2016 yıllarında yanlış site mimarisiyle düzenli içerik girişleri başlamıştır. 2015 ve 2016 yılı boyunca fazla ziyaretçi alamayan İnternet sitesi; 2017 ve 2018 yıllarında hata düzeltmeleriyle ani çıkışa geçmiştir. Düzenli olarak içerik eklenen ve devamlı olarak kitleye bilgi sunan İnternet sitesinin grafik şablonunu aşağıda inceleyebilirsiniz.

2011 yılı itibariyle gelen Panda güncellemesiyle beraber İnternet sitelerinin içerik üretmesine yönelik olmuştur. Zayıf içerik her zaman bir adım geriden gelmektedir. Panda güncellemesi beraberinde de site mimarisini etkilemeye başlamıştır. Site mimarisinde düz olmak İnternet sitesinin daha hızlı ilerlemesine sebep olmaktadır. Peki düz site mimarisi ne anlama gelir yada neler yapmamız gerekir?

SEO Uyumlu Web Sitesi : Kullanabilirlik

İnternet sitesi; arama motorları için yapılmamalı! İnternet sitesi ziyaretçiler, müşterileri, bilgi edinmek isteyen kimseler için yapılmalıdır. Bu demek oluyor ki devamlı olarak gelişim sürecinde olan sitenin iki farklı kriterini göz önünde bulundurmalısınız.

Hemen Çıkma Oranı : Bu oran oldukça önemlidir. Eğer siteye giriş yapan kullanıcı hemen çıkıyorsa o halde bir tehdit var demektir! Bu kısımda farklı farklı değerlendirmeler, olabilir. Fakat ilk aşamada sitenin açılış hızının büyük önemi bulunmaktadır. SEO‘ya Uygun İnternet Sitesi her zaman hızlı açılmalı ve ziyaretçi siteye saliseler içerisinde ulaşabilmelidir. Animasyonlar, renk uyumları, jquery kodlar elbette ki önemlidir. Fakat hız her şeyden önemlidir!

SEO Aşamaları

Pogo-Sticking: Yabancı SEO firmalarının verdiği bir tabirdir. Ziyaretçinin İnternet sitesinden hemen çıkıp farklı linkle tıklamasına verilen isimdir. Bu durumda net olarak kullanıcı aradığını bulamamış, diyebilir miyiz? O zaman SEO’ya Uygun İnternet Sitesi için en önemli iki kriter: Site açılış hızı, Siteyi daha rahat kullanabilmek. 

Site İyileştirme

Ana menü kısmını çok dikkatli kullanmalısınız. Ziyaretçiler; ilk gezinmeyi Ana menüde gerçekleştirmektedir. Değerli sayfalarınızı, hizmetlerinizi, ürünlerinize mutlaka ana menüde yer vermelisiniz.

En değerli sayfalar, ana sayfanın ana menü kısmında mutlaka yer almalıdır. Sıralamalarda değişim gösterebilecek olan bu sayfalar içerisinde link inşası oluşturmanız da gerekmektedir.

Sektörel olarak hizmet veren kurumsal web tasarım firmaları; sektöre hakim olmalıdır.

İhtiyaçları daha önceden belirleyerek İnternet sitesi içerisinde yer vermelidir. (Arıza Kayıt Formu; teknik servis sitelerinde yer alabilir.) Sektörden bağımsız ve hedef kitlenin benimsemeyeceği tasarımlar; farklı olmaktan çok İnternet sitesi sahibine zarar verecektir.

Gezinme taktiklerini önceden planlayın.

Site içerisinde gezinme taktikleri yapmalısınız. Bu kısımdan numaramı arayabilir fakat şu kısımda numaramı görmeyebilir. Bu kısımda ilgisini bu ürün çekebilir tarzında planlamalar yaparak İnternet sitenizin sayfaları arasında köprüler oluşturmalısınız. Sitede oluşturulacak linkleri en iyi bilecek kişi; sektöre hakim olan kişidir. Örnek verelim: Telefon satışı yapan İnternet sitesinde; USB kablolara doğru kısımda yer vermek satış yapma kabiliyetini arttıracaktır. Fakat içerisinde sıfır telefon talep formu oluşturmak hiçbir işe yaramaz! Çünkü siteye giriş yapacak kişi direk olarak fiyata yönelecektir. Telefon hakkında yeterli miktarda bilgisi olan kişiler İnternet sitesinden telefon satın almaya niyetlenir. Eğer bilgisi yoksa o müşteri zaten potansiyel müşteri değildir! 

Zorlaştırmayın.

Mimariyi zorlaştırarak insanların bulmak istediği sayfayı kaybetmeyin! Önemli hizmetlerinizi, ürünleriniz yada herhangi sayfanızı ana sayfadan maksimum 3 tık ile ulaşmasını sağlayın.

SEO Uyumlu Web Sitesi

Site oluşum süreci, oluşturan firma ve içerik oluşturan editörlerin paralel olarak aynı hizada ve aynı amaç için ilerlemesi gerekmektedir. Editörün kullanabileceği şekilde İnternet site yapısı hazırlandıktan sonra editörde amaca yönelik hareket ederse bu durum oldukça basit bir hal alacaktır. Kısacası, zorlaştırmadan; abartmadan, basit ve temiz İnternet sitesi oluşturmak SEO için her zaman faydalıdır!


SEO Ajansı Tercih Etmeden Önce

SEO Ajansı tercih etmeden önce mutlaka okumanız gereken bir yazıyı bugün sizler için derledik. SEO Ajansı neler yapar, neler yapmalı ve neler yapmamalı? SEO Türkiye firmaları yüzünden sektörden uzaklaşabilir hatta arama motoru optimizasyon işlemine küsebilirsiniz. İş sahibinin SEO işlemi yaptırmak için harcadığı efor ve kaybettiği zamanları hiç duydunuz mu? Duymamış olmanız duymayacağınız anlamına gelmeyecektir. Sizlere olumlu SEO deneyimi yaşatacak tavsiyeleri aktaracağız.

Web Tasarım Fiyatları

SEO Ajansı ve İtibarı

Bu işlem sizler için basit olabilir. Fakat SEO Ajansı‘nın gerçek itibarı oldukça önemlidir. İnternet sitesindeki yorumlar veya Google haritalarda bulunan yorumları gerçek manada doğru olmayabilir. Bu yorumlar genellikle firmalar tarafından yazılmaktadır. Bu yorumları fazla dikkate almamanızı öneririz. Bunun yerine referanslar kısmından müşteriler ile bire bir temasa geçerek firmanın; itibarını öğrenebilirsiniz.

SEO Ajansı, reklam yapmayı ve üst sıralara taşıma işlemleri başarıyla gerçekleştirdiği için bu durumda oldukça tehditkar bir durum söz konusudur. Çünkü İnternet sitesi içerisinde yer alan yorumlara da dikkat etmelisiniz! Negatif SEO yapan firmalar da bulunmaktadır. Bir kaç ay boyunca ilk sıralarda yer alarak müşteri kitlesi toplamaktadır. Bu oldukça sakıncalı durumdur; bu tip firmaları lütfen gerekli işlemlerin yapılması için farklı firmalara bilgi verebilirsiniz.

SEO KriterleriDijital Ajans mı? SEO Ajansı mı ?

Dijital ajans ile SEO ajansı arasında büyük bir fark vardır:

 • Dijital Ajans : Türkiye’de farklı pozisyonlarda hizmet vermekte olan bir çok dijital ajans bulunmaktadır. Bazı firmalar; event tarafında hizmet sunarken bazı dijital ajanslar ise; web tasarım alanında hizmet sunar. Daha sonra arama motorlarında da bir şeyler başarmak isteyen firma; gerçek SEO uzmanları ile çalışmanın maliyetli olmasından dolayı yeni web tasarımcı olmak isteyen kişilere bu işlemleri gerçekleştirmesi için projeler almaktadır.
Web Tasarımcı olmak; SEO işleminin yapılacağı anlamına gelmemektedir. İki farklı sektör ve iki farklı pozisyon ortamı yaratılmaktadır. Fakat web tasarım işlemlerini gerçekleştiren SEO uzmanı personeller işlemleri daha hızlı gerçekleştirebilir!
 • SEO Ajansı : Eğer gerçek bir firma ile çalışmak istiyorsanız o halde hizmet içeriğine bakarak bu durumu anlayabilirsiniz. Bu tür ajanslar; site yaratmak yerine içerik yaratırlar. Banner tasarlamak yerine arama motoru işlemlerini gerçekleştirebilir. Elbette ki firma bünyesinde bir çok hizmeti sunabilir. Fakat küçük kapsamlı firmaların bu tür işlemleri fazla önemsemediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Daha Önceki Projeler

En önemli referans; geçmişinde yaptığın işlerden geçmektedir. Teme düzeyde hizmet sunan SEO Ajansının herhangi kelime de ilk sayfaya çıkması mümkün müdür? Elbette ki mümkündür! Fakat gerçek ve nitelikli firmalar; rekabet düzeyi daha zorlu kelimelerden çıkış gerçekleştirir. Daha da önemlisi, çıkış sağladığı kelimelerin getirisi daha fazla olmalıdır. Etkili strateji sunacağını söyleyen bir firmanın, getirisinin de yüksek olması garanti olması gerekmektedir.

SEO işlem garanti değildir : Bu konuda bir çok kez soru aldık. Garantili midir, kesin çıkar mı, ne olacak gibi sorularınızın tümünü yanıtsız bırakıyoruz. Arama motorlarında kesin çıkmak diye bir yargı olmaz, olamaz. Siteniz tam çıkışa geçerken bir gece de spam kuyruğuna girebilir.

Daha önemli diğer husus ise; güncel projelerdir. 2 yıl önce çalışma yapılan İnternet sitesinin hala güncel olup / olmadığını kontrol etmelisiniz. Devamlı gelen güncelleme ve sıralanma dalgalanmalarıyla beraber başarı gösteren firma; başarılı SEO Ajansı‘dır, diyebiliriz.

SEO Ajansı ile İletişim

Bir çok firmanın personeli ile doğrudan iletişime geçmek oldukça zordur. Gelen müşterinin güvenliği ve yapılan projenin sağlığı açısından genellikle müşteri temsilcisi yada ajans sahibiyle görüşülmektedir. Fakat bu durum ilerleyen yıllarda problem yaratmaktadır. SEO uzmanı ile bire bir iletişime geçmek daha sağlıklı olacaktır. Küçük ajanslarla fakat başarılı ajanslarla çalışmak hem başarı oranını yüksek tutarken hemde maliyet tablosunu en aza indirgemektedir. Tıpkı arama motorlarında yukarı çıkma stratejisi gibi bir strateji yaratmalısınız.

Hedef Kelimeleri Kontrol Edin

Hedef kelime üzerinde çalışma yapan ajanslar; müşterilere sadece aylık aranma hacmini göstermektedir. Fakat bu oranın %1’i ile sadece iletişime geçilmektedir. Her aranan kelime için müşteri sizle temas kurmamaktadır. Bu durum için gerçek rakamlar üzerinden konuşmak gerekir. 500.000 görüntülenmesi olan herhangi kelimenin sadece 100.000 ile iletişime geçeceğiniz unutmayınız!

Her şeyi Kontrol Altına Almak

Bir çok firma tüm kontrolleri firma altına almak ister. Hesap şifreleri, sunucu yönetimi; yeniden web sitesi oluşturma ve benzer bir çok husus için size fiyatlandırma teklif etmektedir. Elbette ki işlem bu şekilde daha sağlıklı ilerlemektedir. Fakat ajans ile anlaşamadığınız durumlarda, kontrollerin karşı firmaya ait olduğunu unutmamalısınız! Her unsur tek firma tarafından kontrol ediliyorsa bu durumda problem olabilir.

Şeffaflık

Sadece SEO sektörü için değil tüm sektörler için gereklidir. Bir çok firma yöntemlerini saklı tutmak ve teknik bilgi sunmamak ister. Fakat ne yapıldığı konusunda bilgi vermemek bu kadar zor olamaz. Durum hakkında yeterli bilgi sunması; müşterinin neler yapıldığına dair soru işaretlerini gidermektedir. Hangi yöntemleri kullandığına dikkat ediniz! Bazı uzmanlar; zararlı yazılım kullanarak müşterileri aldatmaktadır. Bu durumlar dikkat ederek İnternet sitenizin sağlığını risk altına atmayınız.

SEO uzmanı veya SEO firması ile çalışmak sizin için her zaman idealdir. İşe almak biraz daha sancılı süreçlerden geçirmektedir. Ödenecek maliyet, mesleğinde iyi olan kişiyle çalışmak ve harcanan zaman konusunda tutarsız davranışlar ortaya çıkabilir. Bu durumların üstesinden gelmek için başarılı SEO Ajansı ile çalışarak zamanla istediğiniz verime ulaşabilirsiniz.


Yeni Search Console Kullanımı

Google Search Console, web tasarım ve SEO hizmeti sunan ajans veya şahısların vazgeçilmez SEO araçlarından bir tanesidir. Yeni console ile beraber bir takım araçlar unutulurken yeni arayüzle yeni özellikler de geliştiricilere sunulmaktadır. Fakat yeni console arayüzünün tam manasıyla sunulmadığını düşünmekteyiz. Yeni console kullanımı hakkında detaylı kılavuz arıyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Yeni Search Console Kılavuzu

Google arama konsolu; site haritası işlemleri, dizin durumu, site sağlığı ve bir çok işlemlerin yapılmasına imkan tanımaktadır. Geçtiğimiz günlerde Web Yöneticisi Merkezi blogunda yeni arayüzünün geleceği hakkında resmi olarak tanım yapmıştır. Bakalım hangi özellikler ile yeni arayüz bizleri karşılamaktadır?

Yeni Search Console : Sıralamaları Belirleme

Giriş yaptıktan hemen sonra > Performans sekmesi altında > İnternet sitesine gelen kaynaklar hakkında bilgi sahibi olma şansını sunmaktadır. Eski arayüze göre daha anlaşılır ve daha detaylı bir rapor sunulmaktadır. Önceki arayüzde tıklama oranında endişelerimiz bulunmaktaydı ve bu endişe için analytics kullanmaktaydık.

 

Yeni Search Console Rehberi

Yeni Search Console Rehberi

Bölüm 1Yeni search console; Bu kısımda yer alan bölümleri ayrı ayrı tıklayarak hemen alt kısımda rakamları öğrenmenize imkan tanımaktadır. Tarih seçimini tamamladıktan sonra seçilen tarih aralığında; toplam tıklama sayısı, toplam gösterim sayısı, ortalama t.o (tıklama oranı), ortalama konum (ziyaretçilerin arama motorlarında sitenizi gördüğü sıralama)

Bölüm 2: Sorgular (sitenin arama motorunda görünmesini sağlayan kelimeler), sayfa sayısı (hangi sayfaların ziyaretçi aldığı), ülkeler, cihazlar ve arama görünümü  özelliklerine bu sekmeden ulaşabilirsiniz.

Yeni Search Console : Doğru Tarih Aralığı

Önceki resimde (şekil 1.2) kısmının en üstünde yer alan tarih aralığı sekmesine tıklayarak belirlediğiniz tarih aralığındaki analizlere ulaşabilirsiniz. Yeni search consoleson 16 aylık tüm verilerin analize izin vermektedir. Daha önceki arayüzde sadece 90 günlük verileri analiz etme şansımız bulunmaktaydı.

Search Console Tarih Aralığı

Search Console Tarih Aralığı

Belirli Anahtar Kelimeleri Filtreleme

Yeni arayüz ile beraber belirli anahtar kelimelere yönelik filtreleme işlemleri de gerçekleştirebiliriz. Başarıyı net olarak tespit etmek amacıyla anahtar kelimeyi filtreleme yaparak tarih aralığında tıklama oranlarını takip edebiliriz.

URL Denetimi

Yeni search console, URL denetimini sayfanın en yukarısında bölüm ayırarak, açılış sayfasının tasarımı konusunda ki hassasiyetini göstermiş olmalıdır. Artık dizinde bulunmayan sayfa, hatalı sayfa, yavaş açılan sayfalara son derece hassas olan dizin; arama motoru optimizasyonu konusunda daha dikkatli olmamız için ip uçları verdiğini düşünmekteyiz.


SEO ile Kız Arkadaşım Ortak Noktaları

SEO hakkında milyonlarca yabancı kaynak, binlerce Türkçe kaynak bulunmaktadır. Bizlerde bunu bilen / bilmeyen herkes için daha detaylı olarak anlatmaya karar verdik. Aslında uzun zamandır SEO ile kız arkadaşım arasında benzer noktaları inceledim. Arama motoru optimizasyonu yapmak tıpkı bir ilişki yaşamak gibiymiş meğer. SEO çalışması yaparken tıpkı kız arkadaşımız varmış gibi davranmalıyız. Nasıl mı, haydi devam edelim öyleyse …

SEO’da Doğal Olun

Kızlar ne ister? Aşırı ciddiyeti de sevmez, aşırı komikliği de … İşlemler arama motorlarında da böyle işlemektedir. Aşırıya kaçmadan doğal olmak zorundasınız. Kimliğiniz dışına çıkarsanız aniden ayrılma kararı alabilirsiniz. Bu sebeple ilişkide doğal olun ve ilişkinizde olmadığınız bir kimliğe bürünmeyin, deriz. Eğer kimlik değişimi yapacaksanız da bunu hissedilmemesi gerek.

Eğer kimliğiniz aşırı komik yada aşırı ciddiyse ve bu şekilde kabul görüldüyse bunu da değiştirmemek gerektiğini düşünmekteyiz. Yani günlük 10 içerik ekliyorsanız yine bu şekilde devam etmek de fayda vardır. Kısacası kız arkadaşımız Google’a olduğumuz gibi davranmalı ve aniden kimlik değişimi yapmamalıyız. Ansızın yüzüğü atabilir, ilişkiyi bitirebilir.

Her Sabah Günaydın Mesajı

Her sabah günaydın mesajı attığımız kız arkadaşımıza bir gün sonra mesaj atmazsak ilişkide bir takım problemler yaşayabiliriz. Bu yüzden kız arkadaşımıza ya düzenli olarak “günaydın canım” mesajı atacağız yada belirli durumlarda iletişime geçerek ilişkiyi rutinde ilerleteceğiz.

Bir sabah mesaj atıp ertesi sabah mesaj atmadığımız zaman bu ilişki tehlikeye girebilir. Bu demek oluyor ki Google ile temasa geçtiğimiz zamanlarda; her sabah içerik ekleniyorsa bu her sabah devam etmelidir. İlişkimiz iki ay içerisinde elbette ki tehlikeye girmeyecektir! Fakat ilerleyen dönemlerde triple karşı karşıya kalabilirsiniz. İlişkinizin seviye olarak ilerlemesini istiyorsanız o halde günaydın mesajını mutlaka atmalıyız.

Benim için Para İkinci Plan (?)

Tüm ilişkilerde yaşadığımız gibi kız arkadaşım SEO’da paraya asla değer vermez. Hediyeler (backlink inşası) ister. Ama illa der ki gönlümü parayla fethetme ! Sevgili kız arkadaşım, parayla link almayayım da bu kadar vaktim yok! Bu sebepledir ki aldığınız hediyeleri bir kaç kez gönül inşası kurmak bir kaç ise paranın varlığını belli etmek için kullanmalısınız. Devamlı para para para derseniz kız arkadaşınız huzursuzlanır ve kendini değersiz hissedebilir. İlişki de en çok acıtan da bu değil mi?

Hem çaba göster hem para ver hem hediye al üstüne üstlük suçlu ol !

Diğer Sitelerden Neyim Eksik

İlişkide en çok da problem olan ah o diğer siteler … O sitede bu kadar link var bende neden yok. Az önce doğallık diyordun, parayla alma diyordun, gönülde bağ kuralım diyordun. Ne oldu da şimdi diğer sitelerde olan linkler yüzünden ilişkiyi gözden geçiriyorsun? Bu sebepledir ki satın aldığınız hediyeler için diğer İnternet sitelerini de gözden geçirmelisiniz.

Üstelik aynı okulda bulunan ilişkiler daha çok gözüne batacaktır. Yakın çevrenizdeki ilişkilerinize mutlaka göz kulak olun. Eğer ki onlardan farklı bir şeyler yapıyorsanız ve sorun yaşıyorsanız, yakın çevre ilişkilerini değerlendirebilirsiniz.

Ne Zaman Evleneceğiz

Evlenmek istesen evlenmez istemesen sorun yapar. Ne yapalım SEO; evlenelim diyorsan o halde sitenin hızını da arttırırız. Evlenmek istiyorsanız fazla yüklerden kurtulmalı ve yanıtlara anında cevap vermelisiniz. 404 hatası verdiği an ilişkiniz çok kötü yerlere gidebilir. Fazla yüklerden kurtulmalı ve ilişkinizin temellerini oluşturan diyalog ve hıza önem vermelisiniz. Evleneceğiz diyorsa hemen cevap verin. Ih, tüh, ah dinlemez vallahi. Bir bakmışınız ki farklı bir siteyle aldatıyor sizi.

Aldatmasına müsade etmeyin. Kız arkadaş gibi de değil yahu. O sizi bıraksa siz onu bırakamazsınız. Sonra paralı yollara başvurarak harcanırsıııın 🙂