Yoast Seo Nasıl Kullanılır ?

Wordress için Yoast Seo Nasıl Kullanılır?

Eğer bir wordpress site sahibiyseniz ve google aramalarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız Yoast seo nasıl kullanılır diye en az bir kez sormuşsunuzdur çünkü sitemi nasıl Google’da üst sıralara taşıyabilirim sorusunun cevabını wordpress site sahibi genellikle Yoast Seo’da bulur.

Yoast Seo Nasıl Kullanılır

Yoast seo nasıl kullanılır

Yoast seo nedir?

Yoas Seo, wordpress tabanlı siteler için site optimizasyonu yapmaya yardımcı olan bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde sizler de web sitenizi google aramalarda üst sıraya çıkarabilirsiniz. Google’da üst sıraya çıkmak için kuracağınız bu eklentinin nasıl kullanıldığın aşağıda anlatıyor olacağım fakat henüz eklentiyi kurmadıysanız öncelikle wordpress sitenizin admin panelinden eklentiyi kurun.

Yoast seo nasıl kullanılır?

Eklentiyi kurdunuz ve ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsunuz. Öncelikle eklentinin ana ayarlarını yaparak başlamalısnız. Admin panelinin sol tarafında yer alan Yoast Seo sekmesine tıkladıktan sonra açılan pencereden ayarlar kısmına giriş yapın. Site başlığını, site etiketlerini, sayfaların ve kategorilerin nasıl gözükeceğini ayarlayın. Kalıcı bağlantılar çok önemlidir.

Seo Nedir Bigisine Sahip değil iseniz yazımızı okuyun..

Kalıcı bağlantılarınızı post name olarak ayarlayın.

Sitenizin  sayfalarının link adresleri yazı olmalıdır. Sayıyla oluşan sayfalar google tarafından anlamsızlaşır ve seo optimizasyonundan çok uzak olur. Bundan dolayı öncelikle ayarlar kısmından kalıcı bağlantı ayarlarınıza göz gezdirin.  Postname olarak ayarladığınız kalıcı bağlantınızdan sonra yapmanız gerekenler sitenizin sayfala başlıklarını belirlemek

Yoast Seo ayarlarında yer alan site başlıkları kısmında  Page Name|Slash|Site Title gibi bir ibare görürsünüz. Bu sıraladığım şeyler daha da uzayabilir. Siz bunu en sade şekle getirin

Sadece Postname  veya Pagename olması yeterlidir. Genel ayarları kurcalayarak daha kolay öğrenebileceksiniz fakat dikkat etmeniz gereken iki ana başlık yukarıda anlattığım gibi sayfa linklerinin ve sayfa başlıklarının anahtar kelimeye uyun bir yazı şeklinde olmasını sağlamak.

Yoast seo’da bilmeniz gereken bir diğer özellikse yazı yazmaya veya sayfa oluşturmaya başladığınız zaman bilmeniz gereken seo ayarları.

Örneğin bir blog yazacaksınız ve admin panelinde blog yazmak için yeni yazı bölümüne tıkladınız. Başlığınızı seoya uygun olarak yazdınız ve yazınıza geçtiniz. Yazınızı yazdıktan sonra aşağıda yer alan bir kaç kutucuk göreceksiniz. Bu kutucukta odak kelime diye bir alan var. Yoast seo eklentisi sonucu oluşan bu alana başlığınızda da geçen odak kelimeyi girmelisiniz.

Daha sonra biraz aşağıda Site başlığının Google’da nasıl gözükeceği yazıyor. Orada değişim yapabiliyorsunuz. Meta açıklamasını oraya farklı girebiliyorsunuz. Eğer meta açıklaması girmezseniz ilk paragrafta yazan içerik neyse Google başlığınızın altında o gözükür.

WordPress Kırık link Tespiti yazımızı okuyabilirsiniz.

Meta açıklamalar geresinimi

Meta açıklamalarını da girdiğinizde sağ üst tarafta da görebileceğiniz üzere Seo ile ilgili bir yuvarlak kutucuk göreceksiniz.

Çeşitli renklerde olabilen bu kutucuğun yeşil olması için yapmanız gerekenler yine aynı ekranda yazıyor. Anahtar kelimeleri girin, konu içinde anahtar kelimeyi en az bir kere ve kalın yazıyla geçirin, odak kelimeyi girin, yazınızın öne çıkan görselini yükleyin ve fotoğraf isminde ve açıklamasında anahtar kelimeyi geçirin.

Bu ve buna benzer yönlendirmelerle yazınızı seoya uyumlu hale getirdiğinizde Yoast Seo kutucuğu yeşil yanacak. Bu yeşil kutucuğu gördüğünüz takdirde yazınızı sitenizde yayınlayabilirsiniz demektir.

WordPress Yoast Seo Eklenti Bağlantısı: https://tr.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/


Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20