Web Tasarım Nedir ?

Web tasarımı bir dijital yaratıcılık biçimi haline geldi. Web tasarımı, web sitesinin sayfa düzeni ve görsel estetiğidir. Dinamik web uygulaması ya da statik web sitesi oluştururken web tasarım ve web geliştirme bir arada gider. Kendinizi yaratıcı bir kişi olarak görmeseniz bile, web tasarımını öğrenmek iyi bir fikirdir. İster statik web siteleri, ister dinamik web uygulamaları yapın, web tasarım bu sürecin çok önemli bir parçasıdır.

Tasarım, insanların bir web sitesine girdiklerinde fark ettikleri ilk şeydir. Web tasarım, bir web sitesi yapmak ve onu sürdürmek amacıyla kullanılan birçok farklı disiplin, beceri ve standart gerektirir. Web tasarımı, grafik tasarım, arayüz tasarımı, yazarlık, standart kodlama, kullanıcı ortamı ve arama motoru optimizasyonu gibi işlemleri de içerir. Web tasarımı bir web sitesinin kullanıcı tarafından görünen kısmını tanımlamak için kullanılırken, web geliştirme bir web sitesinin işlevselliğini ve kodlama kısmını ele alır. Web tasarım nedir? İşte, tüm detaylar.

Web Tasarımına Genel Bakış

Web tasarım süreci elle veya Photoshop gibi bir yazılımla çizebileceğiniz görsel bir konsept ile başlar. Ardından, web sitesini oluşturmak için HTML ve CSS kullanırsınız. HTML ve CSS, web sayfaları yazmak için kodlardır. HTML, sayfaların temel yapısını, CSS ise sayfaların stilini ve görünümünü düzenlemek için kullanılır. İyi bir web tasarımcısıysanız, sitenizi oluştururken responsive tasarım, estetik, kullanılabilirlik ve erişilebilirlik gibi kavramlara da dikkat edersiniz.

Web Tasarım ne işe yarar

Web Tasarım ne işe yarar

Responsive tasarım, bir web sitesinin daha iyi görünmesini ve telefonlar ve tabletler gibi cihazlarda da iyi çalışmasını sağlamak için kullanılan bir tekniktir. Bir web sitesinin daha iyi görünmesi ve telefonlar ve tabletlerde de iyi görünmesi için farklı tarayıcı genişlikleri için farklı CSS kuralları uygulanır. Estetik, web sayfalarının nasıl göründüğü ile ilgilidir ve web tasarımı için çok önemlidir. Muhtemelen şok edici görünen birçok web sitesi görmüşsünüzdür. Kullanılabilirlik web tasarımının bir diğer önemli bileşenidir. Kullanılabilirlik, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların istediklerini bulmasının veya yapmasının ne kadar kolay olduğu ile ilgilidir. Son olarak, erişilebilirlik çok önemli bir web tasarım uygulamasıdır. Erişilebilirlik, web sayfalarını olabildiğince fazla kişiye ulaştırmaktır.

Web tasarımcısını web geliştiricisinden ayıran bazı yaygın beceri ve araçlar Photoshop, Illustrator veya başka bir tasarım yazılımı, grafik dizayn, logo tasarımı, düzen ve biçim, harekete geçirici mesaj öğeleri yerleştirme, markalama, renk paletleri ve tipografidir. Web tasarımı, renk, görüntü, tipografi ve düzen kullanarak dijital bir deneyime hayat verir. Bununla birlikte, birçok web tasarımcısı HTML, CSS ve JavaScript kullanmayı bilir. Web tasarımcıları ayrıca WordPress veya Joomla! gibi sitelerin sundukları şablonları kullanarak, kod yazmadan temalar ve widget’lar kullanarak web siteleri oluşturmanıza olanak tanır.

Tipografi

Başarılı bir web sitesi, birçok farklı yazı tipi kullanmak yerine, sadece birkaç tipografiye, benzer yazı tiplerine sahiptir. Sans Serif veya Serif yazı tiplerinin kullanılması önerilir, ancak her ikisinin birden kullanılmaması önerilir. Web sitesi tipografi açısından da dikkatle düzenlenmelidir. Tarayıcıların çoğu bir dizi varsayılan yazı tipini tanır ve destekler ve tasarımcılar sorun yaşamamak için bunları kullanmaktan hoşlanırlar.

Görsel Kimlik ve Tasarım

Web sitesi görünümleri planlanan hedef gruba göre ayarlanmalıdır. Bu, yaş grubu veya tasarımcının anlaması gereken bir kültüre özel bir bakış olabilir, böylece görsel olarak bunu yansıtabilir. Tasarımcılar ayrıca müşteriyi, şirketini ve iş alanını anlamalı, böylece ne tür bir web sitesine ihtiyaç duyduklarını bilmelidirler. Web sitesinin estetiği ve son tasarımı asla içerikle veya başka bir şeyle çatışmamalıdır, böylece kullanıcılar aradıkları bilgileri veya ürünleri olabildiğince hızlı bulabilirler.

Kullanıcının Deneyimine Odaklanma – UX

Web sitesinin kendisini anlamak için en önemli şey nasıl çalıştığını anlamak olacaktır. Web sitesinin mesajını anlamak ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için iyi organize edilmiş öğeler gerekir. Özellikle bu ziyaretçinin geri gelmesini istiyorsanız, web sitesi tüm kullanıcılar için çok net olmalıdır. Daha deneyimli kullanıcılar genellikle web sitesi işlevselliği hakkında daha iyi bir anlayışa sahiptirler ve web sitenizi yararlı bulurlarsa geri gelecektir. Daha az deneyimli kullanıcılar, sık sık avantajları veya kusurları görmeyecektir. Web tasarımcısı iyi bir tasarıma odaklanmalıdır ve hem deneyimli hem de deneyimli olmayan kullanıcılar ihtiyaç duydukları bilgileri bulacaktır.


Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20