WordPress Kırık Link Tespiti, Kırık Link Nedir?

blank

2010 yılından itibaren web projeleri üretmeye başladık. Sadece bir internet sitesi kurmaktan öte yeni bir yerleşim alanı kuruyormuş gibi heyecanlı ve tutkuluyuz. Firmamız daima yenilenmektedir.

Her projede farklı fikirler üretmekten aldığımız hazzı anlatmak istesekte müşterilerimize tarif edemeyiz. Müşterilerimize farklı farklı fikirlerle yol gösteriyoruz.

Üretilen her projemizde aklımıza takılan soru şu. “Bu projeyle müşterimiz gerçekten ilerleye bilecek mi” ? Referans vitrinlerinde gururla sergilenebilecek tasarımlar yapma amaçlanır. Tasarımlar her açıdan bizi temsil etmelidir.

En iyisi doğru web tasarım ajansıyla çalışmaktır. Her sektörde bulunan bazı altın kurallar vardır. İnternet sektörü ve dijital pazarlamanın altın kuralı şudur. Soru sorabilecek ve gelişimlerinizi yakından takip edebilecek bir ajansla çalışılıyor olmasıdır.

Web tasarım ve dijital pazarlamada ödüller alan dijilook daima yenilenir. İşletme ve internet sitesi sahipleri için seo web tasarımı oldukça önemli unsur halini aldı.

 

WordPress Kırık Link Tespiti Nasıl Yapılır ?

Kırık linklere çözüm uygulama yolunu burada  anlatmaya çalışılacak. Googlenin son güncellemeler ile sayfaya rakamsal olarak verilen (PR değeri) değer tarihe karıştı. Google site geneline değer vermemektedir.

Bunun yerine sayfa sayfa değer vermeyi daha yerinde bulmaktadır. Sayfa değerini oluşturan en büyük etkenler ve en önemli yapılar ise link yapıları ile link inşasıdır. Son aşamada kırk link tespiti önemlidir. Kırık link tespitleri yaptırmak şarttır.

Bu tespit oluşturulan içerikler içerisinde önemli bir faktördür. O kadar önemli ki sayfa reklamı verirken bile bu faktör göz önünde  bulundurularak hareket edilmelidir. Sadece seo için gerekli olduğunu düşünmek yanlıştır.

Broken Link Checker

 

bu eklenti ile kolayca sitenizde var olan kırık linkleri tespit edebilmek mümkündür.

Eklentisiz Kırık Link Tespiti

Kırık link tespiti eklenti olmadan yapmak isteniyorsa o zaman iki farklı yöntem uygulayarak bu işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak biraz vakitinizi alacaktır.

Vakit açısından sıkıntı yaşanabilir. Sabırla tespit edilen bağlantıların yeni içeriğe yönlendirilmesi gerekmektedir. Bu yönlendirme ile İnternet sitesinin sağlığı için daha güvenli bir hale gelecektir.

  • Siteniz üzerinde bulunan bağlantı listesini Online Link Broken Checker araçları kullanılarak analiz ve inceleme yapılabilir.
  • 404 not sayfasına Google Search Web Console sitesine girerek ulaşmak mümkündür.
  • Search Console giriş yap > İnceleme yapacak olan İnternet sitesine tıkla ve sonra > Tarama > Tarama hataları sekmesinden hareket edilerek bulunmayan sayfalar incelenebilmektedir.
  • Bağlantı yönlendirildikten sonra – Düzeltildi -seçeneğinin işaretlenmesi gerekir.
  • Önerilen Yazı > Google search console kayıt işlemleri tamamlanır.

Bu işlemlerin amacı

Bu işlemler bütününün tek amacı kullanıcıların karşılaştığı trafik (arama motoru, direkt, sosyal medya) üzerinden içeriğe ulaşmasını sağlamaktır. Fakat burada dikkat edilecek diğer ayrıntı ise silinen içerikle yeni içeriğin birbirlerine benzer şekilde olmalarıdır.

Bir örnekle açıklamak gerekirse ayakkabı satın almak isteyen birisinin karşısına film sitesinin çıkması yönlendirme yapılan sayfanın hiçbir önemi olmadığını kanıtlamaktadır.

Burada sorulacak diğer bir soru da şudur.
301 ile İnternet sitesinin tamamını yönlendiriyorum. Bu yeni İnternet sitesi arama sonuçlarında bir gelişme sağlıyor. Peki alakası bile olmayan bir sayfaya silinen içeriği yönlendirmek, içeriğin sıralamasına etki eder mi?

Ziyaretçiyi Doğru İçeriğe Yönlendirme

  • Eski içerik siliniyor ve yeni içeriğe yönlendirme işlemi yapılıyor. Ziyaretçinin doğru içeriğe yönlenmesi için bu işlem gerçekleştirilmektedir. Durumda böyle iken silinen içeriğin kalite puanı da yeni içeriğe aktarılmaktadır.
  • Ancak ziyaretçi geldiğinde karşılaşmak istemediği bu içerikle karşılaşır ve hemen ayrılır ise bu durumda gelecek yeni puanda bir zaman sonra düşecektir. Bu da demektir ki yönlendirme yapmamızın pek de önemi olmayacaktır.
  • Kalıcı olan bir çözüme ulaşmak istiyorsa yönlenecek yeni içeriğin de alakası olması gerekmektedir. Ziyaretçi alâka düzeyi benzer olması durumunda sayfada kalacaktır.

Yönlendirme İşlemi

Bir çok şekilde gerçekleşebilir. En ideal yönlendirme şekli şöyledir. Her zaman sağlıklı olan yönlendirmeler ziyaretçinin bilgisi dahilinde olan yönlendirmelerdir.

  • Meta tag ile yönlendirme: Sayfa içeriğinin bir kısmına yönlendirme kodu konarak içerik farklı sayfaya yönlendirilebilir.
  • Eklenti ile yönlendirme: WordPress kırık link yönlendirme işlemini saniyeler içinde 301 redirect plugin yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz.
[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Benzer İçerikler

Yoruma kapalı.

Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20