Sitenizdeki İçeriği Temizlemek, İndex Silmek

En sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi; index silmek, içerik silmek, doğru şekilde içerik nasıl silinir? Haydi gelin bugün sizlere bu sorunun cevaplarını arayalım. Öncelikli olarak şunu belirlemeliyiz ki sitenizde index silmek işlemine neden gereksinim duyuyoruz? İndex silmek için adım adım rehberimizi kontrol ederek sitenin zarar görmesini engelleyebiliriz.

İndex Silmek, Ziyaretçileri Doğru Sayfaya Yönlendirmek

Google başta olmak üzere arama motorlarının tümü için kalıcılık önemlidir. İnternet sitesinde herhangi sayfa ziyareti için gelecek ziyaretçinin 404 hata kodu ile karşılaşmaması için gerekli analiz / incelemeleri gerçekleştirmeliyiz. İndex silmek konusunda en önemli faktörümüz; silinecek olan içeriğin ziyaretçi oranı ve sıralamalar da olan durumudur. Eğer içerik popülerse bu durumda içeriği direkt olarak silmeniz web sitesinin kalite puanında düşüş sağlayacaktır.

  1. Sayfayı gerekli analiz programları, uygulamaları ile analiz ederek ziyaretçi durumunu sorgulayabilirsiniz.
  2. Link, sıralama araçları (A hrefs, Moz) yardımıyla sıralamalarda olan durumunu kontrol edebilirsiniz.

Eğer sayfa popülerse ve içerik konusunda da problemler yaşıyorsanız o halde içeriği silerek farklı sayfaya yönlendirmesini sağlamalısınız.

İndex Silmek

Sayfa Yönlendirme Yöntemleri

Arama motorlarının anlayabileceği şekilde birçok metot bulunmaktadır. Sizin durumunuza en uygun olan seçeneği belirleyerek içeriğin farklı sayfaya yönlenmesini sağlayabilirsiniz. İçeriğin yönlendirilme yollarını sizlerle paylaşalım:

  • Meta Tag ile yönlendirme : Sitenizi özel yazılım paneli ile yönetiyorsanız ve kodlara ulaşamıyorsanız ilgili sayfaya Meta Tag Yönlendirme kodları ekleyerek yönlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • PHP, ASP, Asp.Net yönlendirme : Medeni yöntem olmadığını belirtmek isteriz. Sayfaya girer girmez direkt olarak farklı içerik ile karşılaşılmasına sebep olmaktadır. Arama motorları tarafından da hoş karşılanmayan durumlar arasında yer alabileceğini söyleyebiliriz.
  • .htaccess ile yönlendirme : SEO hizmetinin yaygınlaşmasıyla beraber insanların .htaccess kodlarına olan ilgisi artmıştır. Çünkü arama motorlarının rahatlıkla okuyabildiği ve verilen bildirimlerin de Google Console tarafından problemin belirlenmesi sebebiyle tavsiye ettiğimiz yöntemler arasında yer almaktadır.

İndex Silmek: Google’cım Haberin Var Mı ?

Her detaydan haberdar olmak isteyen sayın arama motoru Google elbette ki sonuçlarda artık yer vermeyeceğimiz içeriğin kaldırıldığında da haberi olmasını istemektedir. Eğer haberdar edilmezse; sık sık tarafımıza uyarılar yaparak mülk problemleri, URL sorunu, dizin sorunu gibi mesajlarla kapımızı çalabilir. Oysa ki neden bu durumlarla karşı karşıya kalalım ki ? Bu sebeple Search Console panelinden > URL kaldırma seçeneğini takip ederek taşınacak olan dizini geçici olarak gizleyebiliriz. Eğer doğru şekilde yönlendirme gerçekleştiyse ve yeni açılan sayfa web sitesinin farklı bir sayfasında yer alıyorsa sadece yönlendirme ile işlemi başarıyla tamamlayabiliriz. Google İndex Silmek

Meta Tag ile Yönlendirme:

<meta content=”noindex, nofollow”> kodunu eski sayfaya ekleyerek ardından <meta http-equiv=”refresh” content=”0;URL=http://siteadi.com”> kodunu ekleyerek içeriğin yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

  • Refresh: Yönlendirme Türü
  • Content: Yönlenme Süresi
  • URL: Yönleneceği Adres

.htaccess ile Yönlendirme:

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^siteniz.com [nc]
rewriterule ^(.*)$ http://www.yonlenecekadres.com/$1 [r=301,nc]

  • Rewritecond: Taşınacak adres eğer SSL sertifikası varsa https olarak yönlendirmeniz gerekmektedir.
  • Rewriterule: Yönleneceği adres eğer SSL sertifikası varsa https olarak yönlendirmeniz gerekmektedir.

Neden Bu Kadar İşlem Gerekiyor?

Google index silmek konusunda hassas davranmaktadır. Bulunmayan, taşınan veya geçici olarak ulaşılamayan sayfalar için tarafına bilgi verilmesini istemektedir. Sayfa kalitesi, ziyaretçinin sayfada kalma süresi gibi kriterleri değerlendirerek sitenin sıralamasını arttırmaktadır. Bu durumda Google sitenizi ziyaretçilerine sunarken sizin habersiz olarak sayfayı kaldırmanız yada indeks silme işlemini gerçekleştirmeniz negatif algı yaratacaktır.  Sitenizde önemsiz olarak gözüken içerik; sitenize zarar verecektir!

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Benzer İçerikler

Yoruma kapalı.

Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20