SEO Uyumlu Web Sitesi Ne Anlama Gelmektedir?

SEO Uyumlu Web Sitesi, Bir çok web tasarım firması satışlarını gerçekleştirirken oluşturulan site mimarisinin; SEO Uyumlu Web Sitesi oluşturduğunu savunmaktadır. Fakat kod / teknik bilgisi olmayan kişiler, konuya vakıf olmadığı için konu hakkında pek fikir yürütememektedir. SEO Uyumlu Web Sitesi ne anlama gelmektedir ve bu kriterin sonradan gerçekleşme imkanı var mıdır? Site mimarisi olarak nitelendirdiğimiz sitenin temel yapı taşları gerçekten ciddi derecede önemlidir. İnternet sitenizin alt yapısı hangi yazılımla oluşturulduğunu kesinlikle öğrenmelisiniz. Fazla derine inmeden üç farklı kriterde İnternet sitenizin mimarisini öğrenebilirsiniz:

  1. Özel Yazılım
  2. Hazır Yazılım
  3. Hazır Yazılım (Özgün)

SEO Uyumlu Web Sitesi

İnternet siteniz için en iyi içerikleri üretmiş olmanız; arama motoru sıralamaları faktöründe ilk sıralara geleceğiniz anlamına gelmemektedir. Elbette ki işin temeli içerik üretmekten ve insanlara yeni içerikler üretmekten geçmektedir. Fakat temel yapısı bozuk olan İnternet sitesinin Google sıralamalarında gerilemiş olması sürpriz değildir! Eğer İnternet siteniz için yeni bir adım atıyorsanız yada sıralamalardan şikayetçiyseniz yazının devamını okumanızı tavsiye ederiz.

SEO Uyumlu Web Sitesi

Detaylı bilgi almak için tıklayınız

Analiz Sonuçları: 2015 ve 2018 yılları arasında teste tabi tutulan İnternet sitesinin, 2015 ve 2016 yıllarında yanlış site mimarisiyle düzenli içerik girişleri başlamıştır. 2015 ve 2016 yılı boyunca fazla ziyaretçi alamayan İnternet sitesi; 2017 ve 2018 yıllarında hata düzeltmeleriyle ani çıkışa geçmiştir. Düzenli olarak içerik eklenen ve devamlı olarak kitleye bilgi sunan İnternet sitesinin grafik şablonunu aşağıda inceleyebilirsiniz.

2011 yılı itibariyle gelen Panda güncellemesiyle beraber İnternet sitelerinin içerik üretmesine yönelik olmuştur. Zayıf içerik her zaman bir adım geriden gelmektedir. Panda güncellemesi beraberinde de site mimarisini etkilemeye başlamıştır. Site mimarisinde düz olmak İnternet sitesinin daha hızlı ilerlemesine sebep olmaktadır. Peki düz site mimarisi ne anlama gelir yada neler yapmamız gerekir?

SEO Uyumlu Web Sitesi : Kullanabilirlik

İnternet sitesi; arama motorları için yapılmamalı! İnternet sitesi ziyaretçiler, müşterileri, bilgi edinmek isteyen kimseler için yapılmalıdır. Bu demek oluyor ki devamlı olarak gelişim sürecinde olan sitenin iki farklı kriterini göz önünde bulundurmalısınız.

Hemen Çıkma Oranı : Bu oran oldukça önemlidir. Eğer siteye giriş yapan kullanıcı hemen çıkıyorsa o halde bir tehdit var demektir! Bu kısımda farklı farklı değerlendirmeler, olabilir. Fakat ilk aşamada sitenin açılış hızının büyük önemi bulunmaktadır. SEO‘ya Uygun İnternet Sitesi her zaman hızlı açılmalı ve ziyaretçi siteye saliseler içerisinde ulaşabilmelidir. Animasyonlar, renk uyumları, jquery kodlar elbette ki önemlidir. Fakat hız her şeyden önemlidir!

SEO Aşamaları

Pogo-Sticking: Yabancı SEO firmalarının verdiği bir tabirdir. Ziyaretçinin İnternet sitesinden hemen çıkıp farklı linkle tıklamasına verilen isimdir. Bu durumda net olarak kullanıcı aradığını bulamamış, diyebilir miyiz? O zaman SEO’ya Uygun İnternet Sitesi için en önemli iki kriter: Site açılış hızı, Siteyi daha rahat kullanabilmek. 

Site İyileştirme

Ana menü kısmını çok dikkatli kullanmalısınız. Ziyaretçiler; ilk gezinmeyi Ana menüde gerçekleştirmektedir. Değerli sayfalarınızı, hizmetlerinizi, ürünlerinize mutlaka ana menüde yer vermelisiniz.

En değerli sayfalar, ana sayfanın ana menü kısmında mutlaka yer almalıdır. Sıralamalarda değişim gösterebilecek olan bu sayfalar içerisinde link inşası oluşturmanız da gerekmektedir.

Sektörel olarak hizmet veren kurumsal web tasarım firmaları; sektöre hakim olmalıdır.

İhtiyaçları daha önceden belirleyerek İnternet sitesi içerisinde yer vermelidir. (Arıza Kayıt Formu; teknik servis sitelerinde yer alabilir.) Sektörden bağımsız ve hedef kitlenin benimsemeyeceği tasarımlar; farklı olmaktan çok İnternet sitesi sahibine zarar verecektir.

Gezinme taktiklerini önceden planlayın.

Site içerisinde gezinme taktikleri yapmalısınız. Bu kısımdan numaramı arayabilir fakat şu kısımda numaramı görmeyebilir. Bu kısımda ilgisini bu ürün çekebilir tarzında planlamalar yaparak İnternet sitenizin sayfaları arasında köprüler oluşturmalısınız. Sitede oluşturulacak linkleri en iyi bilecek kişi; sektöre hakim olan kişidir. Örnek verelim: Telefon satışı yapan İnternet sitesinde; USB kablolara doğru kısımda yer vermek satış yapma kabiliyetini arttıracaktır. Fakat içerisinde sıfır telefon talep formu oluşturmak hiçbir işe yaramaz! Çünkü siteye giriş yapacak kişi direk olarak fiyata yönelecektir. Telefon hakkında yeterli miktarda bilgisi olan kişiler İnternet sitesinden telefon satın almaya niyetlenir. Eğer bilgisi yoksa o müşteri zaten potansiyel müşteri değildir! 

Zorlaştırmayın.

Mimariyi zorlaştırarak insanların bulmak istediği sayfayı kaybetmeyin! Önemli hizmetlerinizi, ürünleriniz yada herhangi sayfanızı ana sayfadan maksimum 3 tık ile ulaşmasını sağlayın.

SEO Uyumlu Web Sitesi

Site oluşum süreci, oluşturan firma ve içerik oluşturan editörlerin paralel olarak aynı hizada ve aynı amaç için ilerlemesi gerekmektedir. Editörün kullanabileceği şekilde İnternet site yapısı hazırlandıktan sonra editörde amaca yönelik hareket ederse bu durum oldukça basit bir hal alacaktır. Kısacası, zorlaştırmadan; abartmadan, basit ve temiz İnternet sitesi oluşturmak SEO için her zaman faydalıdır!


Benzer İçerikler

Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20