SEO Ajansı Tercih Etmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

SEO Ajansı tercih etmeden önce mutlaka okumanız gereken bir yazıyı bugün sizler için derledik. SEO Ajansı neler yapar, neler yapmalı ve neler yapmamalı? SEO Türkiye firmaları yüzünden sektörden uzaklaşabilir hatta arama motoru optimizasyon işlemine küsebilirsiniz. İş sahibinin SEO işlemi yaptırmak için harcadığı efor ve kaybettiği zamanları hiç duydunuz mu? Duymamış olmanız duymayacağınız anlamına gelmeyecektir. Sizlere olumlu SEO deneyimi yaşatacak tavsiyeleri aktaracağız.

Web Tasarım Fiyatları

SEO Ajansı ve İtibarı

Bu işlem sizler için basit olabilir. Fakat SEO Ajansı‘nın gerçek itibarı oldukça önemlidir. İnternet sitesindeki yorumlar veya Google haritalarda bulunan yorumları gerçek manada doğru olmayabilir. Bu yorumlar genellikle firmalar tarafından yazılmaktadır. Bu yorumları fazla dikkate almamanızı öneririz. Bunun yerine referanslar kısmından müşteriler ile bire bir temasa geçerek firmanın; itibarını öğrenebilirsiniz.

SEO Ajansı, reklam yapmayı ve üst sıralara taşıma işlemleri başarıyla gerçekleştirdiği için bu durumda oldukça tehditkar bir durum söz konusudur. Çünkü İnternet sitesi içerisinde yer alan yorumlara da dikkat etmelisiniz! Negatif SEO yapan firmalar da bulunmaktadır. Bir kaç ay boyunca ilk sıralarda yer alarak müşteri kitlesi toplamaktadır. Bu oldukça sakıncalı durumdur; bu tip firmaları lütfen gerekli işlemlerin yapılması için farklı firmalara bilgi verebilirsiniz.

SEO KriterleriDijital Ajans mı? SEO Ajansı mı ?

Dijital ajans ile SEO ajansı arasında büyük bir fark vardır:

  • Dijital Ajans : Türkiye’de farklı pozisyonlarda hizmet vermekte olan bir çok dijital ajans bulunmaktadır. Bazı firmalar; event tarafında hizmet sunarken bazı dijital ajanslar ise; web tasarım alanında hizmet sunar. Daha sonra arama motorlarında da bir şeyler başarmak isteyen firma; gerçek SEO uzmanları ile çalışmanın maliyetli olmasından dolayı yeni web tasarımcı olmak isteyen kişilere bu işlemleri gerçekleştirmesi için projeler almaktadır.
Web Tasarımcı olmak; SEO işleminin yapılacağı anlamına gelmemektedir. İki farklı sektör ve iki farklı pozisyon ortamı yaratılmaktadır. Fakat web tasarım işlemlerini gerçekleştiren SEO uzmanı personeller işlemleri daha hızlı gerçekleştirebilir!
  • SEO Ajansı : Eğer gerçek bir firma ile çalışmak istiyorsanız o halde hizmet içeriğine bakarak bu durumu anlayabilirsiniz. Bu tür ajanslar; site yaratmak yerine içerik yaratırlar. Banner tasarlamak yerine arama motoru işlemlerini gerçekleştirebilir. Elbette ki firma bünyesinde bir çok hizmeti sunabilir. Fakat küçük kapsamlı firmaların bu tür işlemleri fazla önemsemediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Daha Önceki Projeler

En önemli referans; geçmişinde yaptığın işlerden geçmektedir. Teme düzeyde hizmet sunan SEO Ajansının herhangi kelime de ilk sayfaya çıkması mümkün müdür? Elbette ki mümkündür! Fakat gerçek ve nitelikli firmalar; rekabet düzeyi daha zorlu kelimelerden çıkış gerçekleştirir. Daha da önemlisi, çıkış sağladığı kelimelerin getirisi daha fazla olmalıdır. Etkili strateji sunacağını söyleyen bir firmanın, getirisinin de yüksek olması garanti olması gerekmektedir.

SEO işlem garanti değildir : Bu konuda bir çok kez soru aldık. Garantili midir, kesin çıkar mı, ne olacak gibi sorularınızın tümünü yanıtsız bırakıyoruz. Arama motorlarında kesin çıkmak diye bir yargı olmaz, olamaz. Siteniz tam çıkışa geçerken bir gece de spam kuyruğuna girebilir.

Daha önemli diğer husus ise; güncel projelerdir. 2 yıl önce çalışma yapılan İnternet sitesinin hala güncel olup / olmadığını kontrol etmelisiniz. Devamlı gelen güncelleme ve sıralanma dalgalanmalarıyla beraber başarı gösteren firma; başarılı SEO Ajansı‘dır, diyebiliriz.

SEO Ajansı ile İletişim

Bir çok firmanın personeli ile doğrudan iletişime geçmek oldukça zordur. Gelen müşterinin güvenliği ve yapılan projenin sağlığı açısından genellikle müşteri temsilcisi yada ajans sahibiyle görüşülmektedir. Fakat bu durum ilerleyen yıllarda problem yaratmaktadır. SEO uzmanı ile bire bir iletişime geçmek daha sağlıklı olacaktır. Küçük ajanslarla fakat başarılı ajanslarla çalışmak hem başarı oranını yüksek tutarken hemde maliyet tablosunu en aza indirgemektedir. Tıpkı arama motorlarında yukarı çıkma stratejisi gibi bir strateji yaratmalısınız.

Hedef Kelimeleri Kontrol Edin

Hedef kelime üzerinde çalışma yapan ajanslar; müşterilere sadece aylık aranma hacmini göstermektedir. Fakat bu oranın %1’i ile sadece iletişime geçilmektedir. Her aranan kelime için müşteri sizle temas kurmamaktadır. Bu durum için gerçek rakamlar üzerinden konuşmak gerekir. 500.000 görüntülenmesi olan herhangi kelimenin sadece 100.000 ile iletişime geçeceğiniz unutmayınız!

Her şeyi Kontrol Altına Almak

Bir çok firma tüm kontrolleri firma altına almak ister. Hesap şifreleri, sunucu yönetimi; yeniden web sitesi oluşturma ve benzer bir çok husus için size fiyatlandırma teklif etmektedir. Elbette ki işlem bu şekilde daha sağlıklı ilerlemektedir. Fakat ajans ile anlaşamadığınız durumlarda, kontrollerin karşı firmaya ait olduğunu unutmamalısınız! Her unsur tek firma tarafından kontrol ediliyorsa bu durumda problem olabilir.

Şeffaflık

Sadece SEO sektörü için değil tüm sektörler için gereklidir. Bir çok firma yöntemlerini saklı tutmak ve teknik bilgi sunmamak ister. Fakat ne yapıldığı konusunda bilgi vermemek bu kadar zor olamaz. Durum hakkında yeterli bilgi sunması; müşterinin neler yapıldığına dair soru işaretlerini gidermektedir. Hangi yöntemleri kullandığına dikkat ediniz! Bazı uzmanlar; zararlı yazılım kullanarak müşterileri aldatmaktadır. Bu durumlar dikkat ederek İnternet sitenizin sağlığını risk altına atmayınız.

SEO uzmanı veya SEO firması ile çalışmak sizin için her zaman idealdir. İşe almak biraz daha sancılı süreçlerden geçirmektedir. Ödenecek maliyet, mesleğinde iyi olan kişiyle çalışmak ve harcanan zaman konusunda tutarsız davranışlar ortaya çıkabilir. Bu durumların üstesinden gelmek için başarılı SEO Ajansı ile çalışarak zamanla istediğiniz verime ulaşabilirsiniz.


Benzer İçerikler

Yorumlar

  1. oldukça keyifli ve harika bir yazı olmuş, teşekkür ederiz.

Yoruma kapalı.

Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20