Başarılı Link İnşası Nasıl Yapılır?

Başarılı link inşası nasıl yapılır, link inşası yaparken nelere dikkat etmeliyiz, hangi sitelerden bağlantı almalıyız ve benzeri bağlantı sorularınız hakkında detaylı olarak bilgi vermeye çalışacağız. Arama motorları arasında en popüler olan Google; 1-2 senelik geçmişinde PR değerini yok sayarak büyük bir devrime imza atmıştır. Aslında burada güzel bir adım atarak tüm İnternet aleminin yapı taşlarını yerinden oynatmıştır.

Elbette ki yapılan bu yeniliğin meyvelerini toplamaya başladık. Bu yenilikle beraber İnternet sitelerinde bir çok faktör değişti. Değişen faktörler arasında PR değeri yüksek olan ve diğer sitelerden bağlantı alarak sıralama çıkışı yakalayan kullanıcılarımız yavaş yavaş gerilere düşmeye başladı. Bitti mi (?) biter mi ! 🙂 Hemen devamında ise sitenin kalitesini rakamsal olarak belirlemek yerine site içerisinde gezinerek kaliteli siteye sahip olup olunmadığı hakkında bir çok insanı tereddüt yaşatmıştır. Bu cümleyi yazarken çok düşündüm ama daha anlamlı bir açıklama getiremedim. Örneklendirecek olursak;

10 yıllık A sitesinin PR değeri 8 ve son 3 senedir siteye asla içerik girilmiyor, içeriği düzenli girilen ve devamlı ilgi gösterilen B sitesi ise henüz 4 yıllık fakat PR değeri 2 ! Bu durumda B sitesinden mi link almalı yoksa A sitesinden mi ? Google bu tartışmaya son vererek sitelere verdiği değeri apaçık ortaya koymaktan vazgeçti. Hemen ardından yeni gelişmeler sürdürdü.

Link İnşası Nasıl Yapıılır
İlk Adım Başarılı Link inşası

SEO kavramının vazgeçilmez maddeleri arasında ilk üç sırada rahatlıkla yer alabilecek link inşası faktöründe büyük bir titizlik göstermeliyiz. Tüm profesyonel ve deneyimli arkadaşlarımız tarafından da kabul edilen iki faktör arasında link inşası faktörünü değerlendirebiliriz.

 • Site içerisinde oluşturulan link inşası
 • Sitenize verilen dış bağlantılar (backlink)

Site içerisinde oluşturulan yani iç link inşası faktörünü ele almadan dışarıdan kesinlikle bağlantı almanızı önermeyiz. Elbette ki; sosyal medya paylaşımları, imlemeler, ping gibi ücretsiz servislerden yararlanabilirsiniz. Fakat tanıtım yazısı, backlink veya farklı kriterler de dış bağlantı alarak site kalitesinin riske atmanızı önermeyiz. Çünkü burada şöyle bir risk vardır; oluşturulan link inşası sonunda hangi sayfanın hangi kelimede üst sıralara tırmanacağı konusunda strateji geliştirdiniz mi?

 1. Evet geliştirdim : Site içerisinde; farklı içerikler oluşturmaktayız. Sıralamasının yükselmesini istediğiniz hedef kelime için aynı bağlantıları mı verdiniz?
 2. Hayır tam manasıyla yapamadım : O halde yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Link İnşaası

Her şeyin Kuralı Var : Link inşası

Link inşası gerçekleştirmek için olmazsa olmaz bir kaç kuralımız bulunmaktadır. Bunun dışında kolayca sayfa içerisinde linklerinizi oluşturabilirsiniz. Bu kuralları listeleyelim :

 1. Hedef kelime için oluşturduğunuz bağlantı devamlı aynı olmalıdır. Örneğin; araç kiralama kelimesi için devamlı olarak aynı sayfaya link vermelisiniz.
 2. İçerik oluştururken sadece hedef kelimeler için değil, ana sayfa URL’si içinde link oluşturmalısınız. Örneğin; http://siteadi.com
 3. Link inşası oluştururken kelimenin baş harfine dikkat edin! Bu madde oldukça önemlidir. İ ve i harfleri arama motorları için farklıdır.
 4. Devamlı olarak aynı kelimeler üzerinde link vermeyin.
 5. Çeşitlilik sağlayın. Örneğin; A sayfasından B sayfasına link verdiniz. Tekrar B sayfasından A sayfasına link vermek yerine B sayfasından C sayfasına, C sayfasından tekrar A sayfasına linkler vererek çeşitlilik sağlayınız.Link İnşası
 6. Sıralamasında yükseliş gösteren sayfalarınızın kalite puanları tatmin edici olabilir. Bu sebeple yükseliş gösteren içerikleriniz tıpkı backlink gibi kıymetlidir. Bu sebeple bu içeriklerden yükselmesini istediğiniz içerik için link verebilirsiniz.
 7. Devamını oku, detaylı incele, tıkla gelsin, tıkla uçsun, kaçsın, ver yansın gibi yazılar üzerine link vermekten kaçınınız! Sene 2018 ve teknoloji çağındayız. Ziyaretçinin bulmak istediği sayfaya ulaşmak istediğinde bu tarz yazılara gerek duymadığını üzülerek belirtmek isterim.
 8. target=”” komutunu sıklıkla kullanmanızı tavsiye ederiz. Alaka düzeyi düşük olan içerikleriniz arasında köprü oluştururken _blank etiketi ile link vermenizi tavsiye ederiz.
 9. Link içerisinde mutlaka title=”” belirtmelisiniz. Neden mi? Görme engelli ziyaretçiler; link üzerinde geldiğinde yazının içeriğini title etiketinden okumaktadır. Erişilebilirlik açısından oldukça önemlidir!
 10. Ana sayfada mutlaka içerikleri besleyecek ve devamlı değişecek iç link bağlantıları oluşturmalısınız.

Link inşası : Hala Sıralamada Farklılık Yok !

Oluşturduğunuz link inşası ile kısa süre içerisinde sıralamada farklılık olmasını beklemeyiniz! Elbette ki doğru link inşası ile sıralamada büyük farklılıklar olabilir. Bu durum hedef kelime üzerinde ki rekabete göre farklılık gösterebilir. Bu durumda dış bağlantılar ile İnternet sitesinin verimini arttırabilirsiniz. Bunu Türkçe açıklayacak olursak bağlantı aldığınız İnternet sitesi; size resmen kefil oluyor! Ben bu İnternet sitesinin içeriğine güveniyorum, yanlış bir şey yapmayacağını düşünüyorum diyerek sıralamalarda artışlar sağlamaktadır. Bu durumda ise; İnternet sitesinin güncel olması ve devamlı olarak içerik girilmesi de iki taraflı olarak katkı sağlamaktadır.

Önerilen Hizmet > Mobil SEO Optimizasyonu

Dış bağlantı alırken de dikkat etmeniz gereken unsurlar var elbet;

 1. Devamlı aynı kelimeler için dış bağlantı almayınız!
 2. Sadece ana sayfa için değil iç sayfalar için de bağlantıları kabul ediniz.
 3. Verilen bağlantıları devamlı olarak kontrol ederek sitenin tehlike de olmadığına emin olunuz. (Site link kontrolü)
 4. Site taşıma esnasında oluşabilecek kayıpları engelleyiniz !

 


Benzer İçerikler

Yoruma kapalı.

Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20