Web Tasarımcı Olmak

Web Tasarımcı olmak, web tasarım nasıl bir bölüm, web tasarımcı olmak için hangi üniversite bölümünü tercih etmelisiniz” bu sorularının yanıtlarını verelim. Web tasarımcı olmak yeni yüz yılın en iyi meslekleri arasında yer aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat web tasarım tabiri genel bir tabirdir. Web alanı geniş kavramdır ve farklı noktalarda özdeşleşmektedir. Bu sebeple web tasarım sektöründe seçeceğiniz alt kategoriyi iyi belirlemeniz ve kendinizi tanımanız gerekmektedir. Bu konuyu biraz daha geniş kavramlar ile değinecek olursak alt kategoriler hakkında sizlere bilgilendirmeler yapalım.

Web Tasarımcı Olmak: Doğru Mesleği Seçmek

Web Tasarımcı OlmakTasarım Aşaması: Bu aşamada karakter olarak kreatif ve benzersiz çizimler yapmanız gerekmektedir. Elbette ki mesleğe yeni giriş yaptığınız zamanlarda direkt olarak benzersiz tasarımlar yapamazsınız. Fakat ihtiyaçları belirleyerek tasarım konusunda biraz daha farklı düşünebilme kabiliyetiniz olması gerekmektedir. Tasarım aşamasında yer alan kişilere genel olarak tasarımcı, grafik tasarımı, tasarım uzmanı isimleri ile hitap edilmektedir. PR ajanslarında ise direktör, Art direktör, PR direktör gibi terimler ile nitelendirilmektedir. Tasarımcılar da kendi aralarında iki şemada incelenmektedir.

  • Web Alanı : İyi bir tasarımcı genel olarak her alanda kabiliyetini gösterebilir. Fakat yeni başlayan bir kişinin hedeflerini belirlemesi amacıyla bir alanda uzman olması gerekmektedir. Web sitesinde yer alan banner tasarımları, arka plan tasarımları, slider tasarımlarını web grafik tasarım mesleğini kavrayan kişiler oluşturmaktadır. Bu meslek ile uğraşan kişiler, web arayüz tasarımcısı ile özdeşleşmiş olarak çalışmaktadır. Yani hazırlanan tasarımı web sitesinde kodlanacak şekilde hazırlayarak İnternet ortamında paylaşmaktadır. Tasarım ve kodlama işini üstlenerek tek halde de bitiren kişiler vardır elbette. Fakat her ikisinde de uzman olmak ve farklı tasarımlar yaratmak için deneyimli olmanız, yaratıcı ruhunuzu ortaya çıkarmanız gerekmektedir.
  • Reklam Alanı : Bu alan İnternet kısmından biraz daha ayrı çalışmaktadır. Sektöre sadece reklam yapmak amaçlı tasarımlar hazırlayarak ziyaretçilerin ilgisini çekmek amaçlanmaktadır. Matbaa, Dijital baskı, tablo, canvas baskı gibi terimlerin de içerisinde yer aldığı meslek de kod ile alakalı hiçbir şey yer almamaktadır. Tasarımı yaratmak için ihtiyacınız olan tek şey tasarım programlarıdır. Web Tasarımcı olmak kelimesinden biraz daha farklı yönde ilerlemektedir.

Kendini Geliştir

Arayüz Aşaması : Bu aşamada ise web tasarımcı olmak mesleğinin tam ortasına düşmektesiniz. Arayüz aşaması aslında web tasarımcı olarak nitelendirdiğimiz pozisyonun tam yeridir. Burada yapacağınız işin tanımı; tasarımcıdan gelen projeyi kodlayarak yazılım aşamasına aktarmakla yükümlüsünüz. Ayrıca site içerisinde yer alan kodla ve tasarımla alakalı problemleri çözmekle yükümlü olan meslek grubudur. Arayüz tasarımı = web tasarımcı olmak diyebiliriz. Arayüz pozisyonunda çalışan kişiler genel olarak HTML ve CSS dillerini bilmektedir. İleri düzey arayüz tasarımcısı Jquery, Javascript ve benzer görsel tasarım kodlama dillerini de öğrenmiş olabilir. Bu meslek de en sık duyacağınız terimler; Frond End Developer, arayüz tasarımcı, PSD to Css gibi terimlerle sık sık karşılaşacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

blankYazılım Aşaması : Bu aşama için sadece uğraşmak ve matematiksel potansiyelin de yüksek olması gerekmektedir. Planlama, analiz ve programlama için gereken tek şey inanmak diyebiliriz. Kodlanacak bir çok yazılım da hatalarla karşılaşabilirsiniz. Öğrenirken diller hakkında bir çok yerde takılabilirsiniz. Fakat yazılım sektöründe var olmak istiyorsanız o halde inanmanız gerekmektedir. Web yazılımı tam manasıyla kavradıktan sonra masa üstü programlama, mobil programlama dillerini de öğrenerek ekstra projeler üretebilirsiniz. Yazılım aşamasında kullanabilecek üç farklı dil bulunmaktadır.

  • ASP : Microsof tarafından üretilen yazılım dili sektörde klasik ASP olarak da nitelendirilmektedir. Daha çok dar kapsamlı projelerde kullanılması ön görülmektedir. Veri tabanı, yazılım itibariyle rakiplerine göre daha zayıf kalmaktadır. Fakat ileri düzey ASP kullanan web yazılımcılar; büyük projelerin de üstesinden gelebilmektedir.
  • ASP.NETMicrosoft tarafından geliştirilmiş bir web uygulama gelişimi teknolojisidir. Özdevinimli web sayfaları, web uygulamaları ve XML tabanlı web hizmetleri geliştirilmesine olanak sağlar. Aynı işletme tarafından geliştirilen . Vikipedi
  • PHP : Daha özgün, serbest ve bir takım programlara bağlı kalmadan programlama yapmamızı sağlar. Çok büyük şirketlerin, bankaların sistemin de tercih edilmez. Fakat kendi işini yapmak isteyen ajans, kurumsal firmalar bu yazılım diliyle her işini çözebilmektedir.

Web Tasarımcı Olmak : Araştır

Bu mesleğin belki de en can alıcı noktasıdır. Asla en iyi tabirini kullanmamanız gerekir. Bir takım şeylerin hala muallakta olduğunu ve devamlı olarak kendinizi geliştirmeniz gerektiği konusunda kendinizi ikna etmeniz gerekir. En büyük şirketler bile devamlı gelişimler sunarak firmanın duraklamasını engellemektedir. Buna en iyi örnek olarak Google Şirketini verebiliriz. Her ay veya her sene düzenli güncellemelerle duraklama dönemine geçmemektedirler. Ünlü haber siteleri, alışveriş siteleri, magazin sayfaları ve bir çok İnternet sayfası devamlı olarak güncellemeler yapmaktadır. Peki bu güncellemeleri yapacak olan ekibin kendini geliştirmemesi durumunda yapılacak güncellemelerden geri kalabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz kodlama dilleri, tasarım programları hakkında videolar izleyerek, yazılar okuyarak kendinizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. İnternet aleminde bilgiye ulaşmak zaten çok kolaydır.

Web Tasarımcı Olmak: Kendine Güven

Bu meslek de en sık duyulan tümcelerden birisi; “Bu kadar kodu siz mi yazdınız?” Güveninizi bu şekilde yok etmeyin. Kendinize güvenerek bu mesleğe yapacağım diyerek ikna edebilirsiniz. Kod yazmak, tasarım yapmak, çizim yapmak ve benzer unsurları kimse doğuştan öğrenmedi. Herkes belirli yollar kat ederek ilerledi. Gördüğünüz bir sayfa kod da belki 1 yıldır kodlanmaktadır, bilemezsiniz! Bu yüzden kendinizi korkutarak mesleğin dışına sapmamak gerekir.

 

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Benzer İçerikler

Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20