Yeni Search Console Kullanımı

Google Search Console, web tasarım ve SEO hizmeti sunan ajans veya şahısların vazgeçilmez SEO araçlarından bir tanesidir. Yeni console ile beraber bir takım araçlar unutulurken yeni arayüzle yeni özellikler de geliştiricilere sunulmaktadır. Fakat yeni console arayüzünün tam manasıyla sunulmadığını düşünmekteyiz. Yeni console kullanımı hakkında detaylı kılavuz arıyorsanız yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Yeni Search Console Kılavuzu

Google arama konsolu; site haritası işlemleri, dizin durumu, site sağlığı ve bir çok işlemlerin yapılmasına imkan tanımaktadır. Geçtiğimiz günlerde Web Yöneticisi Merkezi blogunda yeni arayüzünün geleceği hakkında resmi olarak tanım yapmıştır. Bakalım hangi özellikler ile yeni arayüz bizleri karşılamaktadır?

Yeni Search Console : Sıralamaları Belirleme

Giriş yaptıktan hemen sonra > Performans sekmesi altında > İnternet sitesine gelen kaynaklar hakkında bilgi sahibi olma şansını sunmaktadır. Eski arayüze göre daha anlaşılır ve daha detaylı bir rapor sunulmaktadır. Önceki arayüzde tıklama oranında endişelerimiz bulunmaktaydı ve bu endişe için analytics kullanmaktaydık.

 

Yeni Search Console Rehberi

Yeni Search Console Rehberi

Bölüm 1Yeni search console; Bu kısımda yer alan bölümleri ayrı ayrı tıklayarak hemen alt kısımda rakamları öğrenmenize imkan tanımaktadır. Tarih seçimini tamamladıktan sonra seçilen tarih aralığında; toplam tıklama sayısı, toplam gösterim sayısı, ortalama t.o (tıklama oranı), ortalama konum (ziyaretçilerin arama motorlarında sitenizi gördüğü sıralama)

Bölüm 2: Sorgular (sitenin arama motorunda görünmesini sağlayan kelimeler), sayfa sayısı (hangi sayfaların ziyaretçi aldığı), ülkeler, cihazlar ve arama görünümü  özelliklerine bu sekmeden ulaşabilirsiniz.

Yeni Search Console : Doğru Tarih Aralığı

Önceki resimde (şekil 1.2) kısmının en üstünde yer alan tarih aralığı sekmesine tıklayarak belirlediğiniz tarih aralığındaki analizlere ulaşabilirsiniz. Yeni search consoleson 16 aylık tüm verilerin analize izin vermektedir. Daha önceki arayüzde sadece 90 günlük verileri analiz etme şansımız bulunmaktaydı.

Search Console Tarih Aralığı

Search Console Tarih Aralığı

Belirli Anahtar Kelimeleri Filtreleme

Yeni arayüz ile beraber belirli anahtar kelimelere yönelik filtreleme işlemleri de gerçekleştirebiliriz. Başarıyı net olarak tespit etmek amacıyla anahtar kelimeyi filtreleme yaparak tarih aralığında tıklama oranlarını takip edebiliriz.

URL Denetimi

Yeni search console, URL denetimini sayfanın en yukarısında bölüm ayırarak, açılış sayfasının tasarımı konusunda ki hassasiyetini göstermiş olmalıdır. Artık dizinde bulunmayan sayfa, hatalı sayfa, yavaş açılan sayfalara son derece hassas olan dizin; arama motoru optimizasyonu konusunda daha dikkatli olmamız için ip uçları verdiğini düşünmekteyiz.


Benzer İçerikler

Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20