Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım nedir, responsive tasarım nasıl yaratılır, responsive tasarım örneklerinin diğer tasarımlardan farkı nedir?” bu konuları sizlerle paylaşacağız. Öncelikli olarak şunu söyleyebiliriz ki her meslek sektöründe mesleğe ait terimler bulunmaktadır. Bu terimleri mesleğin içerisinde yer aldıkça öğrenebiliriz. Bu her sektörde ve her ticari projeler de yer almaktadır. Otomotiv sektöründe buji, eğitim sektöründe vize, matbaa sektöründe lak gibi farklı farklı terimler yer almaktadır. Türkiye’de bilgi net olarak paylaşılmamaktadır. Bu sebeple de insanlar; yanlışı öğrenip yanlış bilgi paylaşmaktadırlar. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına bildiğimiz bilgiyi net olarak paylaşmamız bize ilk aşamada kazandırmasa da ilerleyen aşamalarda yeni bir meslektaş kazandırabilir.

Rekabetten doğan yanlış bilgi paylaşımı nedeniyle hala birçok insan mesleğinde ki çözümleri açığa kavuşturamamıştır. Türkiye’de bu tarz oluşumlar sebebiyle hizmet alan (müşteri); hizmet veren / sunan şahıs hakkında şikayetlerini dile getirebilmektedir.

Responsive tasarım nedir ?

Responsive Tasarımı Anlamak

Responsive Tasarımı Anlamak

Responsive Tasarım; oluşturulan tasarım / web sitesinin her cihazda standart görüntü almanızı sağlamaktadır. Günümüze dek Responsive tasarım üç farklı şekilde ele alınmaktaydı:

  1. Masaüstü Tasarım
  2. Mobil Tasarım
  3. Tablet Tasarımı

Teknolojinin gelişmesi ve tarayıcıların da daha akıllı çözümler üretmesiyle beraber; responsive tasarım alt alanlarında da bölünmüştür. İphone 6, İphone 6S, Samsung Galaxy S3 gibi marka / model ayrımı yapılarak insanlara sunulacak görüntünün net olarak kararı verilebilmektedir.

Sitem Mobil Cihaza Uyarlı, Responsive midir ?

Site tasarımının mobile uygun olarak kodlanması; responsive tasarım anlamına gelmemektedir. Eğer kod açısından profesyonel kişiler tarafından kodlanılmadıysa farklı cihazlardan farklı görüntüler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunu test edebilmek adına Chrome tarayıcısı içerisinde yer alan Responsive Web Design Tester eklentisini kullanarak sitenizin tüm cihazlarda görünümünü inceleyebilirsiniz.

Responsive Tasarım Nasıl Yapılır ?

Responsive tasarıma uygun olarak web tasarım hizmeti için HTML ve CSS 3 dillerinizi bilmeniz gerekmektedir. Hazır web sitesi tasarımları kullanarak da bu adımı geçebilirsiniz. Fakat kendinize ait bir web sitesi kodlamak istiyorsanız ve tasarım responsive olmasını istiyorsanız o halde tecrübe ve bilgi birikimi olması şarttır. Tasarımın düzenine göre maksimum 1 hafta ile 10 gün iş günü içerisinde tasarımın tüm cihazlara uygun olarak tasarlanmaktadır.

blankResponsive Tasarım Ölçüleri

Masaüstü, Notebook için 1024px ve üzeri
Tabletler için 768px – 1023px
Akıllı telefonların yatay tasarımları ve bazı tabletler için. 480px – 767px
Akıllı telefonlar için: 479px ve altı

CSS ile kodların sadece belirli genişliği etkilemesini istiyorsanız; CSS satırında bu kod parçasını kullanabilirsiniz:

@media screen and (max-width: 480px)

SEO ile mobil uyum arasındaki farkı öğrenmek istiyorsanız;

Web tasarım blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.


Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20