Meta Etiketleri, Meta Tag Ne işe Yarar ?

Meta tag ne işe yarar, meta etiketleri ne işe yarar ve buna benzer sorularınızı bugün cevaplamaya çalışacağız.  İngilizce anlamıyla Meta tag ne işe yarar kelimesinin Türkçe anlamıyla meta etiketleri; sayfanın ön kimlik çalışmasını gerçekleştirmektedir. Hem arama motorlarına tanıtılması hemde ziyaretçinin siteye girmeden site hakkında fikir sahibi olması yönünde işlem başlatmaktadır.  Meta etiketlerinin pozitif / negatif olarak siteye bir çok katkısı bulunmaktadır. Bu sebeple kullanılırken profesyonel olarak kullanmak da fayda vardır.

Meta Etiketleri Nerede Yer Almaktadır?

Meta etiketleri genel olarak web sitesinin her aralığında yer alabilir. Fakat arama motorları sayfayı en yukarıdan aşağı doğru taramaktadır. Bu sebeple sitenin açılır açılmaz gözükmesi gereken kodları da meta kodlarıdır. Bu sebeple İnternet sayfalarında <head> tagı olarak nitelendirilen başlangıç etiketleri arasında yer almaktadır. Neden böyle diye soracak olursanız; bulunan etiketlerin ilk önce taranması ve listelenmesi için <body> etiketinden önce yer verilerek sayfanın sağlık durumu göz önünde bulundurulmaktadır.

Meta tag ne işe yarar

Meta tag ne işe yarar

Meta Tag Ne işe Yarar

Bazı etiketlerin her sayfada olması konusunda Arama motorları sık sık uyarılar yapmaktadır. Bu etiketler listesinin ilk sırasındaysa title etiketi yer almaktadır. Nasıl kullanılır, ne yazılmalıdır konusunda sizlere detaylı olarak bilgi aktaralım:

  • Meta Başlık Etiketi : Sitenin tarayıcı çubuğunda yer alan başlığıdır. Aynı zamanda arama motorları siteleri tek tek listeler. Bu sıralamada ziyaretçiye site hakkında hızlı önizleme yapmak amacıyla başlık etiketi olabildiğince öz verili kullanmanızı tavsiye ederiz. Sadece içerik ile ilgili değil firma bilgileriniz hakkında da bilgilere yer verebilirsiniz. Örneğin; İstanbul’da matbaa firması arayan ziyaretçiye en yakın lokasyon daha cazip gelecektir. Bu sebeple ziyaretçiye konum, iletişim veya hizmet bedeli hakkında fikir vermeniz durumunda sitenize giriş yapacak kullanıcıların dikkatini daha hızlı çekmiş olacaksınız. Aynı zamanda Adwords reklamı verecek kullanıcılarının da kalite puanlarını doğrudan etkileyecek faktörler arasında yer almaktadır. bknz; meta tag ne işe yarar = <title>Site Açıklaması – Hizmet Açıklaması | Telefon Numarası</title>
  • Meta Açıklama Etiketi : Web sayfasına ait yada içeriğe ait bilgiler hakkında 160 karakter açıklama yapma şansımız bulunmaktadır. Sadece başlık etiketi ile yetinilmemesi gerektiği düşünülerek kısa bir açıklamayı da dahil etmiştir. Meta Description etiketi olarak tabir edilen etiketimiz; SEO ve Adwords reklamlarında kalite puanına doğrudan katkı sağlamaktadır. bknz; meta tag ne işe yarar
    <meta name="description" content="XYZ" />
  • Meta Kelime Etiketi : 2005 ile 2008 yıllar arasında arama motorlarında hızlı yükselişe geçmenin en büyük faktörleri arasında yer alan kelime etiketleri artık tarihe karışacak gibi gözükmektedir. Sayfa ile ilgili anahtar kelimeleri sayfaya ekleyerek sayfanın hedef kelimelerde yükseliş sağlanması amaçlanarak yaratılmıştır. Fakat sayfa içerisinde link inşası yapılmasını amaçlayan Google; Meta etiketler yerine sayfa içerisinde bulunan içeriklerden yola çıkmayı daha uygun gördüğünü tahmin etmekteyiz.
    <meta name="keywords" content="kelime X, kelime Y, kelime Z" />

 


Merkez Şube 0 850 477 75 20
Anadolu Yakası Şube 0850 477 75 20